Kancelarie Sejmu i Senatu opublikowały komplet oświadczeń majątkowych za 2019 rok pochodzących z Pomorza posłów i senatorów. Co z nich wynika?

Jak podaje portal „ Dziennik Bałtycki”, z oświadczeń majątkowych można się dowiedzieć, który z polityków zgromadził największą sumę oszczędności na kontach bankowych, kto kupił nieruchomości, a kto skorzystał z kredytów mieszkaniowych.

Oświadczenia majątkowe

Posłowie 9. kadencji podobnie jak senatorowie 10. kadencji mieli obowiązek złożyć oświadczenia majątkowe do maja 2020 roku. Dla części pomorskich polityków były to pierwsze tego rodzaju oświadczenia złożone w związku z pracą w parlamencie (Magdalena Sorka, Kacper Płażyński), a także pierwsze w związku z pełnieniem funkcji publicznej (np. Marek Rutka, Artur Dziambor), którzy uzyskując mandat w 2019 roku, zrezygnowali z dotychczasowych aktywności zawodowych.

W ramach oświadczeń majątkowych posłowie i senatorowie wykazują posiadane na kontach oraz w gotówce środki pieniężne, papiery wartościowe, nieruchomości, osiągane dochody za ostatni rok, mienie ruchome, którego wartość przekracza 10 tys. zł, a także wszystkie zobowiązania. Każdy parlamentarzysta potwierdza swoim podpisem, że ma świadomość odpowiedzialności karnej za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia.

Co w oświadczeniach?

Analiza oświadczeń za 2019 rok wskazuje, że najokazalsze majątki zostały zgromadzone przez wieloletnich senatorów i posłów, którzy zasiadają w polskim parlamencie od kilkunastu lat. Wśród senatorów wyróżnia się Sławomir Rybicki, który zgromadził 2,5 mln zł na koncie, ponad 600 tys. zł w papierach wartościowych. Ma on kilka nieruchomości (w tym 20-ha gospodarstwa rolne). Nie wykazał żadnych zobowiązań względem banku.

YouTube

Kazimierz Kleina, po raz 6 zasiadający w parlamencie, posiada na koncie 1,5 mln zł. Wykazał kilka nieruchomości, jedną z nich jest 300 metrowy dom, gospodarstwo rolne, a także ośrodek wczasowy wart 1,3 mln zł.

YouTube

Do najbogatszych posłów należy posłanka SLD Joanna Senyszyn. Posiada ona na koncie 500 tys. zł, a także ponad 500 tys. euro na koncie, 400 tys. zł w papierach wartościowych, kilkanaście nieruchomości o różnym stopniu udziału (w tym 130-metrowy dom warty ponad pół miliona złotych. Posłanka ma również 3 samochody oraz brak jakichkolwiek obciążeń w bankach.

YouTube

Więcej o zeznaniach majątkowych pomorskich polityków możecie przeczytać tutaj.

Co sądzicie o majątkach polityków?

To też może cię zainteresować: Pomorze: Sanepid aktualizuje dane dotyczące zakażeń koronawirusem. Są powody do optymizmu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dominika Tajner przerwała zmowę milczenia. Postanowiła ze szczegółami opowiedzieć, co doprowadziło do rozwodu z Michałem Wiśniewskim

O tym się mówi: GIS wydał pilny komunikat o wycofaniu ze sprzedaży popularnego produktu. Z czego wynika taka decyzja