Niemcy postanowili odnieść się do komentarzy polskich parlamentarzystów dotyczących zadośćuczynienia. Politycy zakładają spłatę zobowiązań, jednak nie w takiej formie, jakiej nasz kraj oczekuje. Co proponują sąsiedzi? 

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” posłowie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec oraz członkowie partii Zielonych są gotowi do rozmów w sprawie wojennych reparacji. Politycy z góry zakładają, że spłata nie będzie polegała na wypłacie pieniędzy.

W zamian za to, Niemcy proponują m.in założenie funduszu przyszłości czy partycypacji w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego. Alternatywne propozycje zadośćuczynienia nie spełniałyby jednak oczekiwań Polski.

Wysokość proponowanej rekompensaty nie mogłaby się równać z kwotą wypłacanych reparacji. Mianowicie, kwotę poczynionych strat na rzecz naszego kraju wyceniono na ponad bilion dolarów. Jaką odpowiedź na propozycję usłyszą zachodni sąsiedzi? Konkretnej decyzji w tej sprawie możemy spodziewać się niebawem.

Polscy parlamentarzyści zapowiadają, że temat reparacji wojennych powróci po wyborach prezydenckich. Wówczas, polscy politycy podejmą debatę, której przewidywany wynik będzie planowany z jak największą korzyścią dla naszego kraju.

Warto przeczytać także o nowych propozycjach zmian w polskim szkolnictwie: CHCESZ SZKOŁY BEZ ŚWIADECTW Z CZERWONYM PASKIEM? PODPISZ PETYCJĘ!

Chcesz wiedzieć, jak dbać o swoją wagę? Zajrzyj do tego artykułu: DBASZ O SWOJĄ WAGĘ? POZNAJ LISTĘ PRODUKTÓW, KTÓRYCH LEPIEJ UNIKAĆ!

Weronika Wojciechowska