Moja rozmówczyni musiała zabrać głos, bo ta decyzja zaważyła na całym jej obecnym życiu. „Każdego dnia widzę przez okno kobietę, która szuka czegoś w śmietniku, choć wcale nie jest źle ubrana. No cóż, niech szpera, co mnie to obchodzi?

W naszej okolicy jest piękny park, często chodzę tam z dziećmi i spaceruję. Tego dnia po obiedzie poszliśmy do parku. Była sucha, słoneczna jesień, a nastrój był równie wspaniały jak pogoda tego dnia. Po dwóch godzinach spacery ruszyliśmy do domu. Przy śmietnikach znów zobaczyłam tę samą babcię, wydawała się poruszona, gdy zobaczyła nas z daleka.

Kobieta/YouTube @Czas na historię
Kobieta/YouTube @Czas na historię
Kobieta/YouTube @Czas na historię

Ze spuszczonymi oczami wstała i schowała za plecami spleśniały kawałek chleba. Nagle nasze spojrzenia się spotkały. Te oczy, były takie smutne, ile bólu w sobie zawierały, ile wstydu. Nie nosiła się bardzo źle, jedynie ubranie było trochę brudne i miejscami wystrzępione.

Wchodząc do mieszkania, stopniowo zapomniałem o tej kobiecie i zacząłem wykonywać prace domowe. Dzieci poprosiły na obiad o kotlety, a mąż o ziemniaki z piekarnika. Musiałam znaleźć złoty środek i upiec ziemniaki z kotletami. Potem zacząłem odrabiać zadania domowe z córką i synem.

Wkrótce mój mąż wrócił z pracy, usiedliśmy do kolacji i omówiliśmy miniony dzień. Dzieci już dawno spały, mój mąż też drzemał, a ja nadal nie mogłam spać... Przypomniałam sobie tę kobietę z ulicy, nie wyglądała na pijaczkę. Co robiła na ulicy, dlaczego szukała jedzenia w śmietniku? Jej oczy... jakie są piękne, chociaż smutne...

Ciekawe, czy ona ma dzieci? A jeśli tak, to dlaczego ją zostawili? Tyle pytań i ani jednej odpowiedzi. Wychowywałam się w sierocińcu, od wczesnego dzieciństwa byłam sierotą... Dla mnie rodzina była ponad wszystko, choć mam już ponad trzydzieści lat i wciąż tęsknię za mamą.

Bardzo chciałabym wtulić się w ramię mamy, ale nie mam takiego. A moje dzieci zapewne bardzo kochałyby swoją babcię. Z tą myślą zasnąłem. Następnego dnia, po odwiezieniu dzieci do szkoły, a męża do pracy, wzięłam się za sprzątanie. Kobiety nie mają dni wolnych.

Po sprzątnięciu mieszkania poszłam do hipermarketu najbliżej naszego domu, potrzebowałam kupić chleb i coś do herbaty. Po przechadzaniu się z wózkiem po alejkach. Przy kasie długo nie mogłem znaleźć portfela; już myślałem, że zapomniałem go w domu.

"Przepraszam, proszę" - ktoś lekko poklepał mnie po ramieniu. "Czy Pani tego nie zgubiła?" - odwróciłam się. Piękne, niebieskie, życzliwe oczy patrzyły na mnie. To była ta sama kobieta, która wczoraj wieczorem zaprzątała moje myśli.

Mogła zatrzymać portfel, mogła z nim uciec... Nie miała nic do jedzenia, ale i tak dała mi go. Podziękowałam i postanowiłam się jej odwdzięczyć. Powiedziałam jej, że kupię jej wszystko, czego potrzebuje. Staruszka podeszła do półki z chlebem.

Otworzyłam usta i nie mogłam znaleźć nic innego do powiedzenia. Zapłaciwszy przy kasie, zaciągnąłem swoje zakupy do domu, przeklinając siebie za swoją chciwość... Musiałem tyle zabrać. Sumienie nie dawało mi spokoju.

Seniorka/YouTube @Czas na historię
Seniorka/YouTube @Czas na historię
Seniorka/YouTube @Czas na historię

Rzuciwszy torby, pobiegłem z powrotem do hipermarketu, nie daj Boże, ta kobieta nigdzie nie poszła. W alejkach spożywczych znalazłem moją wybawicielkę, stała przy płatkach śniadaniowych. W wózku spożywczym znajdował się tylko chleb i paczka kaszy manny. Złapałam wózek i zaczęłam wrzucać do niego chleb, makaron, cukier i ciasteczka.

Zapłaciwszy, czekałem na babcię na ulicy. Kiedy wyszła, ostrożnie do niej podszedłem.

"Proszę wybacz mi, to dla ciebie. Dziękuję za portfel, gdyby nie Ty, nie znalazłbym go później. Byłoby mnóstwo problemów. Proszę, przyjmij to, proszę, w dowód wdzięczności" - powiedziałam.

"Dziękuję córko" - powiedziała, a w jej oczach pojawiły się łzy. Ja też płakałam, bo nigdy nie nazwano mnie córką.

"Przyjdziemy do mnie? Dam ci płaszcz, inaczej będzie leżał bezczynnie. Może napijemy się herbaty i poznamy się? Proszę!" - złapałam torby i babcię za łokieć. Próbowała się sprzeciwić, ale nie było sensu się ze mną kłócić.

Nina, tak miała na imię moja nowa przyjaciółka. Wyjąłem z szafy nowe ciepłe legginsy z polarem, sweter z polarowym kołnierzem i czystą bieliznę. Zaprowadziłam ją do łazienki.

"Teraz ugotuję coś do jedzenia" - powiedziałam jej. Na początku chciała biec do drzwi wejściowych, ale zagrodziłem jej drogę. "Nie bój się, jestem sama w domu. Nie ma nic złego w tym, że dam ci smakołyk, a ty weźmiesz prysznic".

Podczas gdy Nina myła się, ja zrobiłam herbatę i podgrzałam barszcz. Wypoczęta, z zaróżowionymi policzkami, wkrótce podeszła do mnie. W ciszy usiedliśmy przy stole.

Po posiłku zaczęliśmy rozmawiać. Nina powiedziała mi, że córka wyrzuciła ją z mieszkania, gdy staruszka ją na nie przepisała. Nie wyobrażała sobie nawet, że jej własna, jedyna córka zrobiła coś takiego.

Od dwóch miesięcy błąka się po ulicach, w jej mieszkaniu wymieniony jest zamek, córka nawet nie chce o niej wiedzieć. Godzinę później odeszła, zostawiając mnie ze smutkiem w duszy. Dokąd zmierza ten świat?

Zupełnie zapomniałam zapytać, gdzie teraz nocuje, gdzie mieszka. To jeszcze bardziej mnie zasmuciło. Przez kilka dni nie było jej widać, zacząłem się nawet martwić. Opowiedziałam o niej mężowi, o tym, jak zwróciła mi portfel, co zrobiła jej własna córka. Powiedziała mi i płakała, jak jej przykro.

Zima nadchodzi, a jeśli coś jej się stanie? Mój mąż jest dobrym człowiekiem, za to kocham go całym sercem. Zaproponował, żebym ją zabrała, mamy wolny pokój, niech zostanie u nas na zimę, przyjrzymy się jej bliżej. Może wtedy znajdziemy dom opieki.

Nie mogłam uwierzyć własnym uszom, pozwolił mi ją zabrać!!! Skoro zwróciła portfel i nie wzięła dla siebie ani grosza, to znaczy, że nie jest złodziejką. Ale to twoja odpowiedzialność. Będziesz z nią chodzić do wszystkich lekarzy, żeby wiedzieć, że nie jest chora na nic strasznego.

Pierwszego grudnia od rana padał śnieg, piłam kawę i patrzyłem przez okno. Moja rodzina chodziła do szkoły i pracy. Spoglądając na podwórko, dostrzegłem znajomą postać. To była ona...

"Nina, bardzo cie cieszę że cię widzę! Nawet nie wiesz, jak się bałam. Chodźmy, szybko... Tak długo cię szukałem, czekałem na ciebie" - powiedziałam.

Od tego czasu minęły dwa lata, Nina mieszka z nami, robi dla nas ciepłe skarpetki i szaliki. Moje dzieci nazywają ją babcią. A ona czule nazywa je "wnusiami". I nie oddamy jej nikomu, nigdy!

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "A nie mówiłam?! Twoja żona nie chce z nami mieszkać": Chce mieć własny pałac

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakująca informacja o Danucie Martyniuk. Zenek nie wie, co będzie w przyszłości

O tym się mówi: Zaskakujące wieści na temat Alicji Bachledy-Curuś. W końcu się odważyła. O co chodzi