Tak właśnie było w naszej rodzinie. Kiedy mieliśmy możliwość, w pełni utrzymywaliśmy moich rodziców, ale kiedy my pilnie potrzebowaliśmy pomocy, oni nawet nie kiwnęli palcem.

Jako dziecko zawsze uczono mnie, że najważniejszą rzeczą w życiu każdego człowieka jest rodzina. Nigdy nie będzie nikogo bliższego. Mocno przyswoiłam sobie tę postawę.

Kiedy byłam mała, mieliśmy naprawdę dużą rodzinę. Wciąż pamiętam, jak wszyscy pojechaliśmy na wieś zbierać ziemniaki. W czterech samochodach, całkowicie wypełnionych ludźmi. Wszyscy dorośli robili wykopki, a my, dzieci, siedzieliśmy pod jabłonią, pilnując kanapek i grając w nasze gry. A potem dorośli rozkładali najpyszniejsze jedzenie na obrusie na ziemi. Nigdy w życiu nie jadłam nic smaczniejszego niż te ogórki, ziemniaki, chleb i boczek.

Z czasem rodzina się zmniejszyła, starsze pokolenie nas opuściło, młodzi ludzie się wyprowadzili, a z dużej i przyjaznej rodziny nie pozostało nic poza wspomnieniami z dzieciństwa.

Kiedy wyszłam za mąż i zamieszkałam z mężem, codziennie rozmawiałam z mamą przez telefon. Bardzo tęskniłam za nią i moim ojcem, ale powiedziała mi, żebym nie wisiała na telefonie i zajęła się czymś pożytecznym. Wtedy myślałam, że po prostu próbuje odwrócić moją uwagę, ale teraz wydaje mi się, że była po prostu zmęczona moimi telefonami.

Na początku mój mąż i ja nie mogliśmy w żaden sposób pomóc rodzicom. Sami potrzebowalibyśmy kogoś do pomocy. Musieliśmy sobie jakoś radzić sami. Mój mąż miał marzenie — zbudować własny biznes. Zaczęliśmy je realizować.

Na początku było ciężko. Oszczędzaliśmy na wszystkim. Kiedy wszystko zaczęło się układać, zaszłam w ciążę. Znowu było ciężko, bo nie byłam dobra w pracy, większość ciąży spędziłam w szpitalu, a mój mąż był zmęczony. Ale kiedy urodziłam, wcale nie było łatwiej. Moi rodzice nie mogli opiekować się wnuczką, sami wciąż pracowali, a mój mąż nie miał rodziców, tylko starą babcię, ale ona wymagała opieki.

Ile razy chciałam się poddać, ale wspieraliśmy się z mężem i uparcie dążyliśmy do realizacji naszych marzeń. Najwyraźniej niebiosa doceniły nasz upór i postanowiły nas wynagrodzić — nasz biznes zaczął przynosić zyski. Życie zaczęło się zmieniać na lepsze.

Oczywiście, gdy wszystko się rozkręciło, zaczęliśmy pomagać naszym rodzicom. Na początku z własnej inicjatywy, ale potem zaczęli nam mówić, czego potrzebują. Dokonaliśmy więc poważnych napraw w ich mieszkaniu, wysłaliśmy ich na odpoczynek i leczenie, a także dołożyliśmy pieniądze do ich samochodu. Im lepiej szły nam interesy, tym bardziej znacząca stawała się nasza pomoc.

W rezultacie w pełni ich wspieraliśmy — płaciliśmy za ich mieszkanie, kupowaliśmy wszystkie artykuły spożywcze i leki, opłacaliśmy leczenie w płatnych klinikach i wakacje. Wszystko to było postrzegane jako rutyna. Wydawało mi się, że wszystko robię dobrze, bo to moja rodzina. Jeśli mogę to zrobić, mogę pomóc, jeśli potrzebuję pomocy, oni mi pomogą. Ale nie otrzymałam żadnej pomocy.

W zeszłym roku mieliśmy z mężem wypadek. Nie było to nic śmiertelnego, ale zostaliśmy poważnie ranni i spędziliśmy długi czas w szpitalu. Dzięki Bogu naszej najmłodszej córki nie było z nami, była w domu. Ale problem polegał na tym, że siedmiolatka była sama w domu. To jasne, że nie powinna była zostawać sama na dłużej, tym bardziej w takiej sytuacji.

Jesteśmy w szpitalu, stan pozostawia wiele do życzenia, nie wiadomo kiedy zostaniemy wypisani. Jak tylko mogłam, zadzwoniłam do mamy, lekarz już do niej dzwonił, wiedziała o wypadku.

Byłam pewna, że ona i ojciec zabrali wnuczkę, ale okazało się, że nie. Nie zadała sobie trudu, aby dowiedzieć się, dlaczego poprosiłam ją, aby przyjechała i albo ją odebrała, albo została z nią, gdy byliśmy w szpitalu.

Moja matka powiedziała spokojnym tonem, że nie może tego zrobić. Ona i jej ojciec mieli bilety na wieczór, wychodzili na randkę. Nie mogłam uwierzyć własnym uszom.

Dostałam histerii, musieli mi podać środek uspokajający. Moja najstarsza córka zadzwoniła do mnie, gdy tylko dowiedziała się, co się stało. Zdążyłam opowiedzieć jej o wypadku, opisać sytuację z rodzicami, a ona powiedziała, że już zarezerwowała bilet lotniczy i będzie u nas za dwie godziny.

Dopiero kiedy moja starsza i jej siostra przyszły mnie odwiedzić, mogłam odetchnąć z ulgą. Młodszą kontrolowałam telefonicznie, ale to nie było to samo. Zapewniły mnie, że wszystko jest w porządku, moja córka zostanie z siostrą tak długo, jak będzie tego potrzebować.

Rodzice wylecieli na wakacje. Mama ani razu do mnie nie zadzwoniła, kiedy tam byli. Dopiero po ich przyjeździe odpisała i zapytała, jak sobie radzą wnuczki. Jak się masz? W porządku. Moja córka z Niemiec przyjechała mnie odwiedzić, a oni nie zadzwonili do mnie ani razu przez dziesięć dni.

Nie rozmawiałam z matką, byłam bardzo rozgoryczona. Nie wiem, jak sobie z nią poradzić w przyszłości. Na razie nawet nie chcę o tym myśleć, po prostu cieszę się, że żyję, że mój mąż żyje i że dobrze wychowaliśmy nasze córki. Rodzina jest najważniejsza w życiu, ale teraz pytanie brzmi, kogo uznać za rodzinę...

Zerknij: Zarobki Anny Lewandowskiej ujrzały światło dzienne. Ciężko uwierzyć w te liczby

Nie przegap: Poważna sytuacja podczas Euro 2024. Napastnik runął bezwładnie na ziemię. Są najnowsze informacje