Jeśli chcesz, aby pomidory miały mocne łodygi i owocowały aż do chłodów, pamiętaj o nawożeniu sadzonek.

W dołku z pomidorami należy umieścić takie środki jak łupiny, łuski cebuli, resztki ryb, pokrzywy i inne.

Skorupki jajka

Jest to doskonałe źródło wapnia, które może poprawić rozwój pomidorów. Przed dodaniem tego źródła wapnia skorupki należy wysuszyć i zmielić prawie na mąkę. Wystarczy wsypać 2 łyżeczki pokruszonych skorupek do jednego dołka.

Skorupki jaj nie tylko nasycają glebę wapniem, ale także służą jako dobra ochrona przed ślimakami.

Pokrzywa

Pokrzywa jest wysokiej jakości i darmowym źródłem ważnego azotu. Do dołka należy wrzucić kilka liści rośliny. Po umieszczeniu w otworze pod warstwą ziemi roślina zaczyna szybko się rozkładać i nasycać glebę użytecznymi substancjami. Zbierz świeże pokrzywy i dodaj 5-6 małych liści rośliny pod każdą sadzonkę.

Popiół

Popiół drzewny jest źródłem potasu i innych przydatnych substancji. Wsyp suchy popiół (wystarczy jedna garść) do dołka przed sadzeniem i wymieszaj go z glebą.

Popiół jest dodawany nie tylko oddzielnie, ale także w połączeniu z innymi substancjami: z obornikiem kurzym i przejrzałym obornikiem, z superfosfatem, skorupkami jaj, łupinami cebuli itp.

Chleb drożdżowy

Każdy chleb drożdżowy, zebrany i wysuszony wcześniej, będzie odpowiedni. Podczas sadzenia pomidorów do każdego dołka należy dodać trochę chleba, skorupki jaj i garść przejrzałego obornika.

Wstępne namoczenie chleba w wodzie nie jest konieczne, ponieważ w podlanym dołku od wilgoci nasiąknie. Następnie sadzimy sadzonki w tak przygotowanych dołkach.

Łuski cebuli

Łuski cebuli zawierają wiele substancji biologicznie czynnych, różne związki organiczne i mineralne, sole pierwiastków takich jak potas, żelazo, wapń i użyteczne kwasy. Naturalny rozkład łusek cebuli w glebie pomaga pomidorom uzyskać terminowe, bogate i naturalne odżywianie.

Jest to również naturalny środek antyseptyczny. Dzięki temu łuska pomaga chronić pomidory przed chorobami i niektórymi szkodnikami.

Pozostałości ryb

Dość dziwny, ale jednocześnie powszechny przepis na nawożenie pomidorów podczas sadzenia w stałym miejscu — ryby. Wystarczą małe rybki, którymi zwykle karmi się koty po złowieniu, lub te resztki, których nie używamy do jedzenia: głowy, ogony, podroby.

Umieść niewielką ilość rybich odpadów w dołku, przykryj wszystko warstwą ziemi (możesz przykryć niewielką ilością torfu), podlej i posadź pomidory. Ryby są bogate w fosfor, który jest niezbędny dla sadzonek w tym okresie.

Zerknij: Rzecznik Kate Middleton szczerze o stanie zdrowia księżnej. Rozwiał wszelkie spekulacje

O tym się mówi: Słowa Tadeusza Rydzyka na temat Jana Pawła II zapadną w pamięci milionów Polaków. "Lekarze mówili rodzicom, że należy go usunąć"