Mrówki żyją w koloniach składających się prawie wyłącznie z nie robotnic, których zadaniem jest zbieranie pożywienia, budowanie gniazda i opieka nad składającą jaja królową i jej młodymi.

W niektórych okresach królowa produkuje uskrzydlone samce i samice w celu kojarzenia się z mrówkami z innych kolonii. Po kopulacji samce mrówek umierają, a kopulujące królowe odlatują, zrzucają skrzydła i zakładają nowe kolonie.

Chociaż niektóre gatunki mogą być szkodnikami, mrówki są generalnie pożyteczne. Większość mrówek gnieździ się w ziemi, kopiąc labirynt tuneli, które napowietrzają glebę i pozwalają wilgoci dostać się do korzeni roślin.

Nie tylko szkodniki

Zajmują się one również uprawą gleby, przenosząc kamyki i cząstki na jej powierzchnię
Liście i owady przyniesione do gniazda jako pokarm mrówek rozkładają się i użyźniają otaczające rośliny.

Mrówki działają jako "rozkładacze", żywiąc się odpadami organicznymi, owadami lub innymi martwymi stworzeniami, jak ślimaki.

Wiele mrówek jest drapieżnikami i żywi się owadami atakującymi trawniki i ogrody, a w trakcie zbierania pożywienia często zapylają kwiaty i roznoszą nasiona.
Mrówki są również źródłem pożywienia dla wielu innych owadów, ptaków i ssaków, tak ważnych dla ekosystemu.

Co oznacza pojawienie się w ogrodzie skupisk mrówek

Nagłe pojawienie się skupisk mrówek w ogrodzie lub linia mrówek poruszających się w górę i w dół drzewa zwykle oznacza pojawienie się mszyc, wełnowców lub innych owadów wysysających soki, które atakują rośliny. Owady te wytwarzają substancję zwaną spadzią.

Mrówki głaszczą owady swoimi czółkami, powodując wydalanie przez nie słodkiego płynu.
Mrówki połykają ją i przechowują w specjalnym żołądku zwanym zbiornikiem. Spadź jest przenoszona z powrotem do gniazda i dzielona z królową i innymi robotnicami.

Niektóre mrówki nawet trzymają mszyce w swoim gnieździe, tak jak rolnik trzymałby krowę, dając im pożywienie i schronienie w zamian za spadź.

Tak więc, jeśli masz mrówki na swoich roślinach, wypatruj mszyc lub innych szkodników wysysających soki!

Jak się pozbyć mrówek naturalnymi sposobami?

Generalnie mrówki nie znoszą zapachu pewnych przypraw, które goszczą w kuchni praktycznie każdej gospodyni. Proszek z ostrej papryki, cynamon lub zmielone goździki, skutecznie wyproszą mrówki z naszego terenu.

Gdy zmieszamy sodę oczyszczoną z cukrem, mrówki przeniosą do gniazda drobinki cukru wraz z sodą oczyszczona, która jest dla nich zabójcza. Te owady uwielbiają mąkę kukurydzianą. Pałaszują ją chętnie, jednak nie są w stanie jej przetworzyć, co prowadzi do ich zagłady.

Po pozbyciu się mrówek należy zająć się ich "dojnymi krówkami" w postaci mszyc, które zostały przetransportowane na nasze rośliny w celu zapewnienia pokarmu i schronienia.

Zerknij: Życie Zbigniewa Ziobry wywróciło się do góry nogami. Polityk nie ukrywa, że leczenie nie przebiega w spodziewanym kierunku. Wkrótce czeka go zabieg

Nie przegap: Dobra wiadomość dla emerytów. Będzie więcej pieniędzy