Wielu pasjonatów ogrodnictwa zna problem, jaki stanowią drutowce dla naszych upraw. Ich pojawienie się może szybko przekształcić nasz bujny ogród w zniszczone pole bitwy. Jednak istnieją sprawdzone sposoby, które pozwolą nam skutecznie pozbyć się tych szkodników i cieszyć się pięknem naszych roślin.


Drutowce, czyli larwy chrząszczy, mają szerokie preferencje żywieniowe, w tym ziemniaki, kapusta, kwiaty i wiele innych roślin. Aby uniknąć ich destrukcyjnego wpływu na nasze uprawy, warto zastosować kilka skutecznych metod, informuje Wirtualna Polska.


Pułapka na drutowce


Jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie ekologicznych metod walki z drutowcami jest domowa pułapka. Nie tylko jest to rozwiązanie bezpieczne dla roślin i gleby, ale również efektywne.


Przygotowanie pułapki:


Moczymy ziarna pszenicy w wodzie przez około 12 godzin, aby napęcznieć.


W tym czasie przygotowujemy pustą butelkę plastikową, w której wykonujemy otwory w górnej części, pozwalające drutowcom dostać się do środka.


Montaż pułapki:


Po napęczeniu ziaren, wsypujemy je do butelki.


Umieszczamy pułapkę w pobliżu naszych roślin lub delikatnie wkopujemy ją w glebę.


Działanie pułapki:


Zapach namoczonego zboża przyciąga drutowce, które dostając się do butelki, nie mogą z niej wydostać się.


Usuwanie szkodników:


Gdy butelka zapełni się drutowcami, możemy ją łatwo opróżnić, pozbywając się szkodników z naszego ogrodu.


Zapachy odstraszające


Kolejną skuteczną metodą odstraszania drutowców są zapachy niektórych roślin. Możemy zasadzić w naszym ogrodzie rośliny, których aromat będzie dla drutowców drażniący.


Rośliny odstraszające


Czosnek, lawenda, rozmaryn to tylko niektóre z roślin, których zapach może skutecznie odstraszać drutowce.


Dodatkową korzyścią jest fakt, że te rośliny mogą być wykorzystane również w kuchni.
Kombinując te metody, będziemy mieli większą szansę na ochronę naszych roślin przed niszczycielskim działaniem drutowców. Pamiętajmy, że regularna kontrola ogrodu oraz odpowiednie działania profilaktyczne mogą zapobiec większym stratom i zachować nasze rośliny w dobrym stanie przez cały sezon.


To też może cię zainteresować: Nowe grzechy w Kościele katolickim. "Z tego musisz się wyspowiadać"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Teściowie nie zrobili nic, aby nam pomóc": Pewnego dnia moja teściowa przyszła ze łzami w oczach i zaczęła prosić o pomoc