Smutek ściskał mi serce, gdy synowa rzuciła te słowa: "Jesteś dla niego obca. Nie chcę, żebyś go widywała." W oczach błysnęły jej łzy, a usta drżały ze złości. Nie potrafiłam uwierzyć, że moja własna synowa, matka mojego ukochanego wnuka, odmawia mi kontaktu z nim.
Od narodzin Antka byłam dla niego babcią z krwi i kości. Gdy był mały, karmiłam go, przewijałam, usypiałam. Byłam przy nim na każdym kroku, obserwując jego pierwsze kroki, pierwsze słowa, pierwsze zabawy. Byłam jego ostoją, jego schronieniem, jego drugą mamą.
A teraz nagle stałam się obcą. Co się stało? Gdzie popełniłam błąd? Przecież tak bardzo go kocham! Chciałabym patrzeć, jak dorasta, jak się rozwija, jak staje się mądrym i pięknym człowiekiem. Chciałabym przekazać mu mu mądrość i doświadczenie, ocalić rodzinne historie i tradycje.
Myślałam o tym wszystkim, gdy wracałam do domu po tamtej bolesnej rozmowie. Łzy płynęły mi po policzkach, a serce rozrywało się z bólu. Nie mogłam się pogodzić z myślą, że straciłam kontakt z wnukiem, z moją małą kruszynką, którą tak kochałam.
Postanowiłam nie poddawać się. Musiałam znaleźć sposób, żeby dotrzeć do Antka, żeby mu pokazać, że jestem jego babcią, że go kocham i zawsze będę przy nim. Zaczęłam pisać do niego listy, opowiadając mu o jego tacie, gdy był mały, o zabawnych i wzruszających historiach z naszego życia. Wysyłałam mu rysunki i zdjęcia, a nawet nagrałam dla niego bajkę na dobranoc.
Nie wiedziałam, czy to coś da, ale nie mogłam bezczynnie czekać. Musiałam coś zrobić.
Po kilku tygodniach synowa zadzwoniła do mnie. W jej głosie słychać było zmęczenie i smutek. Opowiedziała mi o problemach z Antkiem, o jego lękach i nocnych koszmarach. Wtedy po raz pierwszy od tamtej rozmowy poprosiła mnie o pomoc.
Przyjechałam do nich następnego dnia. Antek był nieśmiały, ale z każdym dniem stawał się coraz bardziej otwarty. Bawiliśmy się razem, czytaliśmy książki, rysowaliśmy. Opowiadałam mu o jego tacie, o tym, jak bardzo go kochał.
Z każdym dniem widziałam, jak lód między nami pęka. Antek zaczął mi ufać, a ja powoli stawałam się dla niego kimś więcej niż obcą osobą.
Po tygodniu synowa podziękowała mi za pomoc. Powiedziała, że Antek jest o wiele spokojniejszy i szczęśliwszy. W jej oczach znów pojawił się blask, a usta drżały, tym razem ze wzruszenia.
Wtedy zrozumiałam, że miłość i cierpliwość mogą pokonać każdą przeszkodę. Nawet jeśli ktoś uważa nas za obcych, możemy zdobyć jego serce i zaufanie. Wystarczy tylko chcieć i nie poddawać się.
Od tamtej pory minęło kilka lat. Antek jest już dużym chłopcem, a ja jestem jego ukochaną babcią. Spędzamy razem mnóstwo czasu, bawimy się, rozmawiamy, dzielimy się swoimi radościami i smutkami.
Jestem szczęśliwa, że mogłam pokonać bariery, które nas dzieliły i zbudować z Antkiem silną i piękną więź. To dowód na to, że miłość i rodzina są najważniejsze, a żadna przeszkoda nie jest w stanie ich zniszczyć.
To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "W trakcie wesela mikrofon wzięła pewna kobieta": Panna Młoda była pewna, że wszystko runie
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Budka Suflera pogrążona w żałobie. To już kolejna strata w krótkim czasie