Storczyki są popularnymi roślinami, które znajdziemy nie tylko w domach, ale także w wielu przestrzeniach biurowych. Jednak, żeby roślina mogła zachwycać urodą, należy hodować ją w odpowiednim podłożu. Portal "Top" podzielił się patentem, który sprawi, że storczyki będą rosnąć silne i zdrowe. Wystarczy wrzucić do doniczki korki z butelek po winie!

Nie wyrzucaj korków po winie. Wykorzystaj je!

Wielu z nas zapomina o tym, że storczyki wymagają specjalnego podłoża. Niewłaściwie dobrane może być przyczyną choroby roślin, a nawet jej obumarcia. Storczyki uwielbiają podłoże przepuszczalne. Możemy kupić je w sklepie.

Możemy też wsypać do osłonki rozdrobnione korki z wina, które wykonane są z kory dębu korkowego. Jego zaletą jest to, że charakteryzuje się niską chłonnością wody, co pozwoli ograniczyć możliwość rozwoju chorób grzybiczych zagrażających każdej roślinie.

Przed rozdrobnieniem korka należy go wyparzyć we wrzątku. Kawałki korka nie powinny być większe niż 1-1,5 cm.

Korki do wina/YouTube @Ale Wino
Korki do wina/YouTube @Ale Wino
Korki do wina/YouTube @Ale Wino

O tym warto pamiętać

Aby storczyk był w dobrej kondycji, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Poza przepuszczalnym podłożem warto zadbać także o odpowiednie stanowisko. Najlepiej sprawdzi się ekspozycja wschodnia lub zachodnia. Dzięki takiemu ustawieniu otrzyma wystarczającą do prawidłowego rozwoju ilość słońca, bez obaw o poparzenie liści.

Storczyki dobrze czują się w temperaturach między 16 a 32 stopnie, choć to różni się w przypadku poszczególnych gatunków. Gatunki ciepłolubne, jak Phalaenopsis, Dendrobium, Vanda najlepiej rosną, gdy temperatura w dzień mieści się w zakresie od 21˚C do 29˚C, a w nocy nie spada poniżej 18˚C.

Warto pamiętać, że storczyki lubią wilgotność sięgającą 50-60 procent. Aby taką wilgotność zapewnić roślinie, można wykorzystać naczynia wypełnione keramzytem zalanym wodą. Dobrze sprawdzą się także nawilżacze powietrza oraz generatory mgły.

Storczyk/YouTube @Wiem
Storczyk/YouTube @Wiem
Storczyk/YouTube @Wiem

Korzystaliście z patentu z korkiem w uprawie storczyków?

To też może cię zainteresować: Synoptycy nie mają dobrych wieści dla milionów Polaków. W ciągu najbliższych dni pogoda zdecydowanie da nam w kość. Szykuje się potężna zmiana aury

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Courteney Cox i Matt LeBlanc pożegnali Matthew Perry'ego. "Zakładam, że zatrzymasz 20 dolców, które jesteś mi winien"

O tym się mówi: Robert Janowski odniósł się do plotek dotyczących swojego małżeństwa. "Nie nadajemy się do kłamstwa"