Jak przypomina portal "Goniec", rzeczy z okresu PRL cieszą się obecnie dziś coraz większym zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów i pasjonatów tamtej epoki. Pieniędze, na jakie mogą liczyć ich posiadacze, jeśli zdecydują się na ich sprzedaż, są ogromne. Zwłaszcza jeśli w naszej szufladzie lub na strychu znajdują się prawdziwe perełki. Za co dostaniemy najwięcej pieniędzy?

Te rzeczy z okresu PRL-u są warte fortunę

Nie jest przesadą stwierdzenie, że rzeczy z PRL-u przeżywają obecnie swój prawdziwy renesans. Fani designu z tego okresu są gotowi zapłacić niemałe pieniądze za dobrze zachowane perełki. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się ceramika i kryształy z PRL-u, a także meble, czy urządzenia z tego okresu.

Za poszczególne egzemplarze możemy dostać kilkaset, za inne nawet kilka tysięcy złotych. Dla przykładu popielnica bursztynowa Radiant osiągnęła wartość 1,5 tysiąca złotych. 12,5 tysiąca złotych zarobiła osoba sprzedająca kryształowy wazon w kształcie kwiatu.

Pralka Frania, którą wiele osób może pamiętać ze swoich domów, dziś osiąga imponujące ceny na portalach aukcyjnych. W zależności od stanu, w jakim jest, możemy dostać za nią od 100 do nawet 600 złotych.

Za krzesła (typ 1300) z lat 60. możemy dostać nawet 280 zł za sztukę. Jeszcze droższe są fotele B7727 wyprodukowany w latach 70., które na aukcjach osiągają cenę 600 zł za sztukę.

Rzeczy z okresu PRL/YouTume @ToTemat
Rzeczy z okresu PRL/YouTume @ToTemat
Rzeczy z okresu PRL/YouTume @ToTemat

Wartościowe monety

Monety z czasów PRL też cieszą się sporym zainteresowaniem. Ich cena zależy przede wszystkim od ilości, w jakiej zostały wyemitowane, a także do stanu ich zachowania. Wśród najdroższych znajdują się moneta 10-groszowa z 1973 roku, na której nie ma znaku mennicy. W 2020 roku na aukcji ta moneta osiągnęła cenę 24 282 zł.

Moneta o nominale 1 złotego wyemitowana w 1957 roku, choć wydawana była w dużej ilości, to monety w stanie idealnym osiągają imponujące ceny. W 2020 roku kolekcjonerzy byli gotowi zapłacić za nią 8500 zł.

Monety/YouTube @Zakapior PRL
Monety/YouTube @Zakapior PRL
Monety/YouTube @Zakapior PRL

Macie w swoich domach pamiątki z PRL-u?

To też może cię zainteresować:27-letnia kobieta po cesarskim cięciu trafiła na OIOM. Jej życia nie udało się uratować. Rodzina nie ma wątpliwości, że lekarze popełnili błąd

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: W trakcie debaty wyborczej niespodziewanie padło nazwisko Krzysztofa Krawczyka. Który z polityków i z jakiego powodu wspomniał o artyście

O tym się mówi: Meteorolodzy zdradzili, jakiej pogody możemy spodziewać się w listopadzie. Czy możemy liczyć na polską złotą jesień