We wtorek 10 października media obiegła informacja o dymisji złożonej przez Szefa Sztabu Generalnego Rajmunda Andrzejczaka i dowódcy operacyjnego generała Tomasza Piotrowskiego. Jak podaje portal "Super Express", to właśnie w związku z tym Donald Tusk zwrócił się z pilnym apelem do prezydenta Andrzeja Dudy.

Czarny dzień w polskim wojsku

We wtorek media obiegły informacje o rezygnacji ze swoich funkcji Szefa Sztabu Generalnego Rajmunda Andrzejczaka i dowódcy operacyjnego generała Tomasza Piotrowskiego. Sprawa jest szeroko komentowana przez byłych wojskowych, komentatorów oraz polityków. W reakcji na te wydarzenia Donald Tusk wygłosił oświadczenie.

"Przed chwilą otrzymałem informację o dymisjach kolejnych 10 wysokich oficerów dowództwa generalnego. To wszystko dzieje się wtedy, kiedy trwa wojna za naszą wschodnią granicą, a na Bliskim Wschodzie narasta konflikt, który może lada godzina zmienić się w konflikt globalny" - powiedział w swoim wystąpieniu Donald Tusk.

Lider Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę, że do tych dymisji dochodzi nie tylko w trudnej sytuacji międzynarodowej, ale także w chwili, kiedy w naszym kraju za "100 godzin" odbędą się wybory parlamentarne. Tusk zaapelował do generałów i oficerów, żeby ci "zachowali zimną krew" i "maksimum odpowiedzialności".

Apel do prezydenta Andrzeja Dudy

Donald Tusk zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, poinformował opinię publiczną o chaosie, jaki zapanował obecnie w Wojsku Polskim. Lider PO podkreślił, że jest to teraz niezwykle ważne.

Komentujący odejście generałów eksperci i komentatorzy wskazują, że dymisja nie jest przypadkowa i jest efektem napiętych relacji między Ministerstwem Obrony Narodowej a wojskowymi.

Jak zauważył gen. Mieczysław Cieniuch w rozmowie z "Rmf Fm" przypomniał, że te relacje od dłuższego czasu nie są dobre. Dowodem na to ma być dymisja jednego z poprzednich szefów sztabu generalnego złożył dymisję za czasów ministra Antoniego Macierewicza. "Relacji między liderami politycznymi a wojskowymi od dłuższego czasu nie były wzorcowe" - stwierdził.

Gen. Rajmund T. Andrzejczak/YouTube @Sztab Generalny Wojska Polskiego
Gen. Rajmund T. Andrzejczak/YouTube @Sztab Generalny Wojska Polskiego
Gen. Rajmund T. Andrzejczak/YouTube @Sztab Generalny Wojska Polskiego

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Nie milkną echa po poniedziałkowej debaty w TVP. Internauci nie mają wątpliwości, kto wygrał debatę. "Nikt tak dużo nie mówił"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Internauci przecierali oczy ze zdumienia. Danuta Holecka nie przypomina samej siebie. Jej najnowsze zdjęcie wywołało ogromne poruszenie

O tym się mówi: Marcin Hakiel przerwał milczenie. Sprawa dotyczy relacji z byłą żoną