Miłośnicy grzybobrania w regionie Zachodniopomorskim stają w obliczu nieoczekiwanej trudności w sezonie grzybowym. Na terenach Nadleśnictwa Trzebież, które słyną z obfitości grzybów i przyciągają pasjonatów z całego kraju, ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

Według informacji przekazanych przez leśników, zakaz ten został wprowadzony przez wojewodę zachodniopomorskiego w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) wśród dzików na obszarze Nadleśnictwa Trzebież oraz w sąsiednich nadleśnictwach. W rezultacie teren Nadleśnictwa Trzebież stał się niedostępny dla grzybiarzy, którzy będą mogli poruszać się tylko wyznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi, nie mając możliwości wejścia głębiej w las.

ASF, czyli Afrykański Pomór Świń, jest chorobą wywodzącą się z Afryki. Pierwsze przypadki jej wystąpienia w Polsce miały miejsce w 2014 roku, kiedy to zidentyfikowano ją u dzików, prawdopodobnie przenoszonych z obszaru Białorusi. Warto podkreślić, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ale może być przenoszony przez nich. Choroba ta jest jednak groźna dla dzików i świń.

Pytanie, które może się pojawić, brzmi: dlaczego wprowadzono zakaz wstępu do lasu, skoro ASF nie zagraża ludziom? Odpowiedź tkwi w tym, że wirus można przenosić na podeszwach butów, co w efekcie może stanowić ryzyko dla trzody chlewnej.

Decyzja wojewody została poddana krytyce przez różne osoby i środowiska, w tym posłankę Magdalenę Filiks, która określiła ją jako absurdalną. W swoim wpisie na Facebooku posłanka napisała: "Bo przecież to każda i każdy z tych mieszkańców Polic czy Szczecina idzie do lasu i po powrocie wchodzi do chlewni, po czym zaraża całe stado trzody chlewnej… wiadomo Gdyby to nie było tak durne, byłoby nawet śmieszne."

Jak długo będzie obowiązywał zakaz wstępu do lasu? To zależy od rozwoju choroby, a największe ryzyko wystąpienia ASF przypada na początek zimy. Istnieje więc realne ryzyko, że zakaz ten będzie obowiązywał przez kolejne miesiące, co stanowi wyzwanie dla miłośników grzybobrania i innych aktywności na świeżym powietrzu.

To też może cię zainteresować: Prawda o związku Aleksandry Kwaśniewskiej i Kuby Badach wyszła na jaw po ponad dekadzie. Tego nikt się nie spodziewał. Nie jest tak kolorowo

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Smutne wieści obiegły światowe media. Odszedł znany i lubiany aktor. Miał zaledwie 43 lata