Mam ponad 40 lat, i zaczynam zastanawiać się nad wieloma aspektami życia, nad którymi wcześniej nie musiałem się przejmować. Jednym z tych aspektów jest komunikacja z innymi ludźmi. Dawniej nie zastanawiałem się nad wiekiem moich rozmówców, ale teraz coraz bardziej dochodzę do wniosku, że może to mieć wpływ na moje zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie.

Nie chcę brzmieć jak ktoś, kto ocenia innych ludzi na podstawie ich wieku, ale zauważyłem pewne subtelne różnice w komunikacji i zrozumieniu siebie nawzajem, kiedy rozmawiam z osobami w moim wieku w porównaniu do młodszych. To nie jest tak, że nie mam szacunku dla moich rówieśników, ale zdaję sobie sprawę, że nasze doświadczenia życiowe, priorytety i perspektywy mogą się różnić.

Kiedy komunikuję się z osobami młodszymi, często odczuwam pewien rodzaj odświeżenia i optymizmu. Rozmawiamy o nowych technologiach, trendach społecznych i wyzwaniach, które stoją przed młodszym pokoleniem. To może być inspirujące i stymulujące, ale czasami też zaskakujące.

Z drugiej strony, komunikacja z rówieśnikami może być bardziej komfortowa pod pewnymi względami. Rozumiemy siebie nawzajem bez słów, mając podobne wspomnienia i doświadczenia. Jednak często zauważam, że nasze rozmowy skupiają się na dolegliwościach zdrowotnych, problemach rodzinnych i perspektywie emerytury. To ważne tematy, ale nie zawsze chcę, aby to dominowało moje życie.

Wiem, że nie można ogólnikowo stwierdzić, że komunikacja z osobami w tym samym wieku jest szkodliwa. Każda osoba jest inna, a wiek to tylko jedna z wielu cezur. Niemniej jednak, od czasu do czasu unikanie monotematycznych rozmów na temat wieku i zdrowia, a także otwarcie się na nowe perspektywy, może być korzystne dla mojej psychiki i zdrowia.

Nie oznacza to, że zamierzam całkowicie unikać rozmów z rówieśnikami. Ale będę starać się bardziej zróżnicować swoje kontakty i otwierać się na różnorodność wieku w moim otoczeniu. W końcu, niezależnie od wieku, każdy człowiek ma coś cennego do przekazania i na pewno można się od siebie wiele nauczyć.

To też może cię zainteresować: Weronika Rosati apeluje do Piotra Adamczyka. Wyjawiła całą prawdę o wypadku

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wielkie święto u Golców. Wspaniałe wieści. Gratulacje płyną z całej Polski