W środę, 9 sierpnia bieżącego roku, Główny Inspektorat Sanitarny opublikował alarmujący raport, który obnażył szokujące niedociągnięcia w żywieniu pacjentów w polskich placówkach medycznych. To nie tylko kwestia ilości posiłków, ale również jakości i wartości odżywczej dostarczanego jedzenia. Skandaliczna sytuacja nie ominęła Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi, co dowiodło jedno druzgocące zdjęcie przesłane do redakcji portalu o2.pl przez jednego z jego czytelników.

Jednym z najważniejszych aspektów opieki medycznej jest odpowiednie żywienie pacjentów. Szpitale i placówki medyczne powinny zapewnić im posiłki o wysokiej jakości, dostarczające niezbędnych składników odżywczych wspierających proces zdrowienia. Niestety, raport Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) z 2022 roku rzuca światło na skandaliczne uchybienia w tym zakresie.

Według raportu, Sanepid przeprowadził kontrole w 740 zarejestrowanych blokach żywieniowych w szpitalach, co stanowiło 72% wszystkich zarejestrowanych placówek tego typu w kraju. Wyniki nie pozostawiają złudzeń: większość placówek medycznych nie spełnia standardów żywienia pacjentów. To nie tylko problem ilości posiłków, ale także ich jakości.

W placówkach, które mają własne kuchnie przygotowujące posiłki, stwierdzono nieprawidłowości w 102 na 414 jadłospisów, 62 na 173 zestawienia dekadowe i 47 na 58 próbek posiłków zbadanych laboratoryjnie. Najczęstsze problemy dotyczyły nieprecyzyjnej informacji na temat alergenów, niedostatecznej ilości warzyw i owoców, małych porcji oraz braku pełnowartościowego białka. Wielu pacjentów otrzymywało posiłki ubogie w ryby, produkty pełnoziarniste i tłuszcze roślinne, natomiast obfite w produkty przetworzone i sól.

Jeden z czytelników portalu o2.pl postanowił podzielić się własnym doświadczeniem, które jest wstrząsającym przykładem problemów z żywieniem w polskich szpitalach. Mężczyzna, który przebywał z dzieckiem w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi, przesłał do redakcji portalu fotografię posiłku, jaki jego pociecha otrzymała w tej placówce. Zdjęcie to pokazuje obiad składający się z zupy o niezidentyfikowanym smaku, ryby z ziemniakami, surówki z czerwonej kapusty z marchwią, kisielu i kompotu.

To nie pierwszy raz, kiedy podobne przypadki wywołują oburzenie społeczeństwa. Jednak skandaliczna jakość posiłków w polskich szpitalach zdobyła szczególną uwagę po ogłoszeniu nowego programu "Dobry posiłek" przez rządzącą partię PiS.

Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka, ogłosiła inicjatywę "Dobry posiłek" dla pacjentów polskich szpitali, która ma na celu poprawę jakości serwowanych posiłków i dostęp do porad dietetyka. W swoim przemówieniu minister Sójka podkreśliła, że zdrowie pacjentów nie może być ograniczone tylko do leczenia, ale także dobrej jakości wyżywienia.

To też może cię zainteresować: Król Karol III wspomina swoją mamę. W specjalnym nagraniu postanowił poświęcić kilka słów również swojej żonie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tadeusz Rydzyk uderza w czołowego polityka PiS. Padły mocne słowa