Dokładnie rok temu, 8 września 2022 roku, świat żegnał jedną z najważniejszych postaci w historii brytyjskiej monarchii - królową Elżbietę II. To odejście oznaczało nie tylko koniec pewnej epoki, ale również moment zadumy i wspomnień dla milionów ludzi na całym świecie, którzy darzyli ją wielkim szacunkiem i miłością. Dziś, w pierwszą rocznicę jej śmierci, warto przyjrzeć się, jak wygląda teraz jej grób, a także jak można go odwiedzić.

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II odbyły się 19 września 2022 roku i były uroczyste, ale i kameralne, z udziałem wyłącznie najbliższej rodziny. To właśnie wtedy monarchini znalazła swoje miejsce wiecznego spoczynku obok swego ukochanego męża, księcia Filipa, którego strata również była odczuwalna dla całego świata. Kaplica św. Jerzego w Windsorze stała się miejscem, gdzie spoczęły serca i dusze dwóch wyjątkowych osób oraz członków ich rodziny.

Nowy pomnik, który zastąpił wcześniejszą płytę wmurowaną w podłogę, jest prawdziwym dziełem sztuki i pamięci. Na czarnej płycie nagrobnej widnieją teraz nazwiska rodziców królowej: "Jerzy VI 1895-1952" i "Elżbieta 1900-2002", a także metalowy Order Podwiązki w formie gwiazdy, który stanowi ważne odznaczenie w brytyjskiej monarchii. Jednak to, co przyciąga uwagę każdego odwiedzającego, to napisy "Elżbieta II 1926-2022" i "Filip 1921-2021", które upamiętniają królową i jej męża.

Kaplica św. Jerzego, gdzie znajduje się grób królowej Elżbiety II, jest otwarta dla zwiedzających w określonych dniach i godzinach. Osoby pragnące oddać cześć tej wyjątkowej postaci mogą odwiedzić to miejsce w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty, w godzinach 10:00–16:15. Bilety dla dorosłych kosztują 26,50 funtów brytyjskich od niedzieli do piątku oraz 28,50 funtów w soboty.

Pomnik królowej i księcia Filipa stanowi nie tylko miejsce pamięci i zadumy, ale także przypomnienie o ważnym etapie w historii Wielkiej Brytanii i całego świata. Elżbieta II pozostawiła niezatarte ślady w sercach ludzi, a jej grób w kaplicy św. Jerzego w Windsorze będzie zawsze miejscem, gdzie można oddać jej hołd i docenić jej nieoceniony wkład w historię. Przypomina nam on, że choć monarchowie odchodzą, ich dziedzictwo i wpływ na społeczeństwo pozostają na zawsze.

To też może cię zainteresować: Plotki o nieślubnym dziecku królowej Elżbiety II nie cichną od lat. Oliwy do ognia dolały słowa księcia Filipa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: O "Wiadomościach" TVP znów zrobiło się głośno. Czegoś takiego do tej pory nie widzieliśmy. Internauci bezlitośnie drwią z wpadki