Warszawa, stolica Polski, zmaga się z niepokojącym odkryciem, które wstrząsnęło rodzicami i pracownikami jednego z przedszkoli w Śródmieściu. W placówce tej wykryto obecność bakterii Legionella, jednak decyzją sanepidu przedszkole nie zostanie zamknięte. Zamiast tego, wydano konkretne zalecenia mające na celu zapobieżenie dalszej kontaminacji i rozprzestrzenianiu się bakterii.

Bakteria Legionella w przedszkolu

Legionella została wykryta w przedszkolu publicznym nr 20 przy ul. Sempołowskiej 2A w Warszawie. Władze placówki natychmiast podjęły działania w celu współpracy z sanepidem w sprawie zdiagnozowania i zarządzania sytuacją. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły obecność bakterii w przedszkolu.

Warto podkreślić, że Legionellą nie można zarazić się od innego chorego człowieka ani poprzez spożycie skażonej wody. Bakteria przenosi się jedynie przez wdychanie aerozolu skażonej wody, co jest kluczowym aspektem w jej transmisji.

Zalecenia Sanepidu dla placówki

Warto zaznaczyć, że sanepid nie zdecydował się na zamknięcie przedszkola, co stanowi dobrą wiadomość dla rodziców i dzieci uczęszczających do tej placówki. Zamiast tego, wydał konkretne zalecenia, które mają na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się bakterii Legionella.

Jednym z tych zaleceń jest zamknięcie na okres 7 dni natrysków oraz przeprowadzenie dezynfekcji pryszniców. Po tym okresie przeprowadzone zostaną kolejne badania wody, a także przegrzanie wody do temperatury 70 stopni Celsiusza, co zabija bakterie Legionella.

Tragiczny Bilans Ofiar Legionelli

Niestety, bilans ofiar Legionelli w Polsce nadal rośnie. Do tej pory zakażenie tym patogenem potwierdzono u 166 osób, z czego większość przypadków wystąpiła w Rzeszowie (112) i powiecie rzeszowskim (38).

Najbardziej przerażające jest jednak to, że 21 osób zmarło z powodu zakażenia Legionellą. Wszyscy mieli jednocześnie inne, współistniejące choroby, co czyni sytuację jeszcze bardziej tragiczną.

Sytuacja w Warszawie jest kolejnym przypomnieniem o pilnej potrzebie kontroli i zapobiegania rozprzestrzenianiu się Legionelli w obiektach publicznych. Jednocześnie podkreśla ważność szybkiego reagowania i podejmowania środków zapobiegawczych, aby chronić zdrowie i życie mieszkańców oraz odwiedzających takie miejsca. Współpraca z odpowiednimi organami i przestrzeganie wytycznych sanitarnych są kluczowe w walce z tą potencjalnie śmiertelną bakterią.

To też może cię zainteresować: Mama pięcioraczków nie była w stanie powstrzymać łez. Przekazała smutne informacje na temat swojego najmłodszego syna Charliego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anna Mucha żegna się ze znaną produkcją. Nie tylko ona straciła pracę. Producenci zabrali głos w sprawie zwolnień