Dlatego też przebywanie na terenie cmentarza wiąże się wedle zasad z odpowiednim zachowaniem się podczas spaceru alejką lub między grobami. Jak widnieje w przekazach, złamane zasady mogą ściągnąć na nas bolesne skutki.

Czego nie wolno robić na cmentarzu, według dawnych przesądów

Wielu z nas zapewne słyszało od przedstawicieli starszego pokolenia mnóstwo napomnień związanych z podejściem do cudzych grobów, z których pod żadnym pozorem nie powinno zabierać się żadnych przedmiotów, ani ich dotykać.

Nie powinno się niczego wynosić z terenu cmentarza, o czym powinni pamiętać rabusie plądrujący nagrobki, co nasila się szczególnie w okresie święta zmarłych. Według przesądu, wraz z przedmiotem wyniesionym z terenu pochówków, można przywlec ze sobą duszę potępioną, która nie zechce odejść po dobroci.

Mało kto wie o tym, że nie powinno się zapalać zniczy na cmentarzu własnymi zapałkami lub zapalniczką, które nosimy zwykle przy sobie. Powinno się do tego celu przeznaczyć osobne zapałki, które są według przesądu najbardziej odpowiednim narzędziem do tego celu. Inny przesąd mówi o tym, że szybka śmierć może spotkać tego, kto wybierze się na cmentarz w nowym obuwiu.

Niektórzy pewnie słyszeli też o tym, że bardzo ważna zasada obowiązuje żyjących także bezpośrednio po pochowaniu osoby zmarłej. Według dawnych wierzeń, duch osoby zmarłej pozostaje wśród nas jeszcze przez 6 tygodni po śmierci i chętnie korzysta ze swoich rzeczy. Przesąd związany z grobem świeżo pochowanej osoby dotyczy wspomnianej wcześniej zasady, która kategorycznie zabrania zabierania, przemieszczania i dotykania przedmiotów umieszczonych na grobie.

Co sądzicie o przesądach? Czy niektóre z nich towarzyszą Wam obecnie?

Nie przegap: Kobieta wyraziła chęć zostania dawcą narządów. Duchowny jasno dał do zrozumienia, co myśli na ten temat

Zerknij: Z życia wzięte. Kiedy Maria straciła swojego męża, jej świat rozpadł się na kawałki. Po jakimś czasie zakochała się, jednak jej syn był przeciw

O tym się mówi: Allan Krupa nie przebiera w słowach, mówiąc o swoim ojcu. "Nie jest to moja rodzina"