Storczyk to piękna i popularna roślina, która może stanowić wspaniałą ozdobę w naszych domach. Jednak, aby nasza storczykowa ozdoba była w pełni piękna, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z kluczowych elementów pielęgnacji storczyków jest ich przycinanie.

Przede wszystkim, musimy zrozumieć, dlaczego przycinanie jest tak ważne. Storczyki rosną z pędu, który zawiera wiele węzłów. Każdy z tych węzłów może rozwijać się w nową gałąź lub liść. Kiedy pęd rośnie, rozwijają się nowe gałęzie, liście i kwiaty. Jednak, jeśli pęd osiągnie pewną długość, roślina może przestać się rozwijać i zacząć się uszkadzać. Dlatego konieczne jest regularne przycinanie, aby zachęcić roślinę do produkcji nowych pędów i zapobiec nadmiernemu wzrostowi.

Gdzie podciąć storczyka?

Istnieją dwa miejsca, w których należy podciąć storczyka: na pędzie i na korzeniach.

Podcinanie na pędzie

Kiedy pęd storczyka osiągnie długość około 30 cm, można go podciąć, aby zachęcić roślinę do produkcji nowych pędów. Podcinanie należy wykonać tuż powyżej węzła, czyli miejsca, w którym rozwija się liść lub gałąź. Wybierz węzeł, na którym chcesz, aby roślina wyrósł nowy pęd i przycięcie wykonaj tuż powyżej niego. W ten sposób zachęcisz roślinę do wytworzenia nowego pędu zamiast dalszego wzrostu starego.

Podcinanie na korzeniach

Podczas przesadzania storczyka, można również podciąć jego korzenie. Ten proces jest ważny, ponieważ storczyki często rosną w niewystarczająco dużych donicach, co może prowadzić do nadmiernego wzrostu korzeni. Gdy korzenie zapełnią całą donicę, storczyk przestaje się rozwijać. Podcinanie korzeni zachęci roślinę do wytworzenia nowych korzeni i zapobiegnie nadmiernemu wzrostowi.

Jak podciąć storczyka?

Podczas przycinania storczyka należy użyć ostrych nożyczek lub noża, aby nie uszkodzić pędu. Następnie należy umieścić ostrze nożyczek tuż powyżej wybranego węzła i przyciąć pęd ostrożnie.

Po przycięciu należy upewnić się, że miejsce cięcia jest czyste i suche, aby uniknąć zakażeń. W przypadku przycinania korzeni, należy ostrożnie usunąć nadmiar korzeni, pozostawiając zdrowe i mocne. Należy pamiętać, że storczyki nie lubią nadmiernego przycinania, dlatego zaleca się ograniczenie przycinania do jednego lub dwóch przycięć na rok. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu nasz storczyk będzie mógł pięknie urosnąć i cieszyć nas swoim wyglądem przez wiele lat.

To też może cię zainteresować: Krzysztof Igor Krawczyk nie ma lekko. Bliscy zafundowali mu kolejne zmartwienie. O czym mowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maciej Kurzajewski podzielił się radosną nowiną. Dziennikarz przygotowywał się do tej roli od dawna