Jak przypomina portal "Money", ostatnio głośno było o zapisie nowelizacji ustawy o darowiznach i spadkach, który nakładał podatek na organizowane zbiórki internetowe. Choć premier Morawiecki zapowiedział, że regulacja ma zniknąć z ustawy, to pojawiły się kolejne kontrowersje. Tym razem wywołał je zapis nakładający podatek na koperty wręczane nowożeńcom i jubilatom. Poznajcie szczegóły!

Kontrowersyjne zapisy

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy o darowiznach i spadkach, budzi wiele wątpliwości. Specjaliści zwracają uwagę na podatek od darowizn od wielu osób. Na mocy nowych przepisów, nowożeńcy musieliby przekazać fiskusowi znacznie więcej pieniędzy niż ma to miejsce obecnie.

Opłacenie podatku od darowizny od jednej osoby trzeba będzie zapłacić w momencie, kiedy zebrana kwota przekroczy 108 360 zł, 81 270 lub 54 180 zł. Limit uzależniony jest od tego, w jakiej grupie podatkowej znajduje się osoba ofiarująca daną kwotę.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Doradca podatkowy Piotr Leonarski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdził, że nowożeńcy będą zobligowani nowymi przepisami do sumowania pieniędzy z kopert ofiarowanych im przez osoby z tej samej grupy podatkowej. W przypadku, kiedy dojdzie do przekroczenia wskazanego w przepisach limitu, nadwyżką trzeba będzie się podzielić ze skarbówką.

Z ustawy zniknie inny kontrowersyjny zapis

Wiele kontrowersji wzbudził zapis w nowelizowanych przepisach, obciążający podatkiem zbiórki internetowe, prowadzone m.in. przez rodziców zbierających środki na leczenie swoich dzieci.

"Jeśli wartość zbiórki przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi przekroczy łącznie 54 180 zł, wówczas beneficjent opłaca podatek. Jego wartość może z kolei sięgnąć 20 proc. od nadwyżki ponad 22256 zł otrzymanych donacji" - tłumaczył sens tego przepisu "Interia".

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Spory sprzeciw, jaki wzbudził ten przepis, skończył się interwencją premiera Morawieckiego, który zapewnił, że zapis ten zniknie z ustawy.

Co sądzicie o nowych pomysłach rządzących?

To też może cię zainteresować: Sympatycy Danuty Holeckiej wstrzymali oddech. Czy ich ulubienica zniknie zniknie z "Wiadomości" na dobre

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Gdy zaprosił do domu bezdomnego, nie wiedział, jak zmieni się życie całej rodziny

O tym się mówi: Popularny w sieci duchowny mówi o poświęceniu domu. Jego słowa podzieliły internautów