Jak informuje portal "Wirtualna Polska", Sławomir Świerzyński wylansował ze swoim zespołem Bayer Full wiele przebojów, które do dziś cieszą się ogromną popularnością. Niestety część z utworów, które przedstawiał jako swoje, okazały się być naruszeniem praw autorskich. Dowodem na to, są wyroki sądowe. Najnowsza sprawa dotyczy piosenki "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina".

Oskrżenie o plagiat

Najnowsze oskarżenie o plagiat skierował wobec Świerzyńskiego Mariusz Gabrych. Jest on autorem piosenki "Harcerska rodzina". Kiedy hit Bayer Full "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina", Gabrych nie przebywał w Polsce. Nie miał więc świadomości, że Świerzyński wykorzystał jego piosenkę, zmieniając w niej kilka fraz.

Gabrych ma mieć świadków na to, że jest twórcą "Harcerskiej rodziny", którą napisał jako 17-latek. W jego piosence padają słowa "bo wszyscy harcerze, to jedna rodzina". Mężczyzna domaga się od Świerzyńskiego zadośćuczynienia w kwocie sięgającej 300 tys. zł.

Dziennikarze "Faktu" poprosili Świerzyńskiego o komentarz w sprawie. Jego odpowiedź była dość krótka. "Na głupoty nie odpowiadam" - powiedział lider Bayer Full.

Sławomir Świerzyński / YouTube:  Bayer Full
Sławomir Świerzyński / YouTube: Bayer Full
Sławomir Świerzyński / YouTube: Bayer Full

Nie pierwszy raz

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy pod adresem Świerzyńskiego formułowane są zarzuty o plagiat. Muzyk disco polo został nawet skazany za popełnienie plagiatu. Wyrok zapadł w 2020 roku, a uprawomocnił się w lipcu 2021.

Sąd uznał wówczas, że Bayer Full naruszył prawa autorskie i czerpał korzyść majątkową z wykonywania oraz rozpowszechniania utworu pod tytułem "Tawerna ‘Pod Pijaną Zgrają’". Utwór znalazł się na jednej ze składanek wydanych przez zespół Sławomira Świerzyńskiego.

Sławomir Świerzyński/YouTube @publicystykatvp
Sławomir Świerzyński/YouTube @publicystykatvp
Sławomir Świerzyński/YouTube @publicystykatvp

Z kolei w 2008 roku Świerzyński musiał wypłacić 15 tys. zł firmie Hagi Film. Wówczas dopuścił się bezprawnej sprzedaży filmu o Janie Pawle II.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Duchowny wskazał wysokość ofiar składanych w czasie kolędy. Na jakie datki liczy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Ujawniono ostatnią wolę Emiliana Kamińskiego. Padły wyjątkowo poruszające słowa

O tym się mówi: Dalsze losy Joanny Kurskiej w TVP mają być przesądzone. Czy żona Jacka Kurskiego niebawem straci stanowisko