Jak podaje portal "O2", Benedykt XVI jest autorem kilku przepowiedni dotyczących przyszłości. Jedną z nich wypowiedział na długo przed tym, jak został wybrany na papieża. Mowa o słowach, jakie Joseph Ratzinger wypowiedział w 1969 roku. Czy przepowiednia ta właśnie wypełnia się na naszych oczach?

Przewidywania na temat przyszłości

Joseph Ratzinger znany jest z tego, że często snuł przewidywania dotyczące tego, co może przynieść ze sobą przyszłość. Koncentrował się zarówno na przyszłości Kościoła katolickiego, jak i na kwestiach człowieczeństwa. Szczególnie często przewijają się w przestrzeni publicznej słowa, jakie Ratzinger wypowiedział w 1969 roku.

Mówił wówczas, że czeka nas czas, w którym znaczna część Europejczyków zdecyduje się odwrócić się od Boga. Mówił wówczas, że kryzys, jaki dotyka kościół stanie się przyczyną, dla której wiele osób odejdzie od niego. Zapowiadał wówczas, że kościół "będzie niewielki i będzie musiał zacząć od nowa, mniej więcej od początku".

Joseph Ratzinger mówił to w czasie, kiedy wstrząsy w kościele nie były jeszcze tak silne, choć już wyraźnie się zaznaczały. Nie miał wątpliwości, że z czasem kryzys ten nasili się i pociągnie za sobą poważne konsekwencje.

Papież Benedykt XVI/YouTube @Okiem Prostaczka
Papież Benedykt XVI/YouTube @Okiem Prostaczka
Papież Benedykt XVI/YouTube @Okiem Prostaczka

Zdaniem Ratzingera kościół w pewnym momencie odetnie się raz na zawsze od polityki, nie sprzyjając żadnej ze stron sceny politycznej. Niestety nie będzie to proces łatwy i prosty. Jak zaznaczył, będzie on kosztował członków wspólnoty "wiele cennej energii".

To dzieje się na naszych oczach?

Wielu uważa, że przewidywania przyszłego papieża z 1969 roku właśnie wypełniają się na naszych oczach. Liczba wiernych spada w całej Europie, co nie ominęło również Polski. Coraz mniej Polaków regularnie uczestniczy w niedzielnej mszy. Wielu decyduje się zrezygnować z włączania we wspólnotę kościoła swoich dzieci.

Maleje też liczba powołań kapłańskich. Już jako Benedykt XVI podkreślał, że w tym trudnym dla Kościoła czasie, niezbędny jest lider, któremu uda się przeprowadzić wspólnotę przez burzę zmian.

Benedykt XVI/YouTube @TVP Info
Benedykt XVI/YouTube @TVP Info
Benedykt XVI/YouTube @TVP Info

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Duchowny wskazał wysokość ofiar składanych w czasie kolędy. Na jakie datki liczy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Ujawniono ostatnią wolę Emiliana Kamińskiego. Padły wyjątkowo poruszające słowa

O tym się mówi: Dalsze losy Joanny Kurskiej w TVP mają być przesądzone. Czy żona Jacka Kurskiego niebawem straci stanowisko