Jak przypomina portal "Interia", w okresie przedświątecznym wielu katolików przystępuje do sakramentu pokuty. Warto wiedzieć, jakie błędy popełniamy najczęściej w kontekście spowiedzi, żeby więcej ich nie popełniać.

Przedświąteczna spowiedź

Okres przedświąteczny sprawia, że wiele osób przystępuje do sakramentu pokuty. Do spowiedzi przystępują nie tylko osoby praktykujące na co dzień, ale także ci, którzy nie uczestniczą regularnie w mszach świętych.

Duchowni przypominają, że do sakramentu pokuty należy się w odpowiedni sposób przygotować. Księża podkreślają, że do spowiedzi nie powinniśmy iść z przysłowiowego "marszu". Powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować w jaki sposób?

Spowiedź/YouTube @Miroslaw Pudlo
Spowiedź/YouTube @Miroslaw Pudlo
Spowiedź/YouTube @Miroslaw Pudlo

Jak dobrze przygotować się do spowiedzi?

Przed przystąpieniem do spowiedzi należy dokonać rachunku sumienia. Niezbędne jest wzbudzenie w sobie żalu za popełnione grzechy i mocnego postanowienia poprawy. Potem powinna nastąpić szczera spowiedź, w której wyznajemy wszystkie popełnione przez nas grzechy. Wreszcie, powinniśmy zadośćuczynić Bogu oraz bliźnim.

Okazuje się jednak, że nawet jeśli dopełnimy wszystkich tych warunków, możemy się nie ustrzec błędów. Do najczęściej popełnianych należą świadome niewyznanie wszystkich popełnionych grzechów, zatajenie przed duchownym grzechów ciężkich.

Starajmy się wyspowiadać ze wszystkich grzechów, w czym pomoże dobrze zrobiony rachunek sumienia. Oczywiście, jeśli jakiegoś grzechu nie wyjawimy z powodu niepamięci, nic się nie stanie, wyspowiadajmy się z niego później. Sprawa nieco bardziej komplikują się przy grzechach ciężkich.

Spowiedź/Youtube
Spowiedź/Youtube
Spowiedź/Youtube

Świadome zatajenie grzechów, szczególnie ciężkich sprawi, że spowiedź będzie nieważna, nawet jeśli usłyszymy od duchownego w konfesjonale słowa rozgrzeszenia.

Wiedzieliście o tym?

To też może cię zainteresować: Ksiądz Sebastian Picur zabiera głos w sprawie spowiedzi. W komentarzach pod nagraniem zawrzało. Nie wszystkim spodobała się wypowiedź duchownego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Dantejskie sceny na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Na pomoc trzeba było czekać po kilka godzin. Wszystkiemu winna gołoledź

O tym się mówi: Popularny gadżet doprowadził po raz kolejny do koszmarnych wydarzeń. 9-letnia dziewczynka trafiła do szpitala