Jak informuje portal "Radio Zet", górale mają swoją tradycję związaną z pogodą i jej przepowiadaniem. Dokładna obserwacja nieba pozwala im określić, jakie zjawiska nas czekają. O co dokładnie chodzi?

Góralska tradycja

Górale od 13 grudnia aż do Wigilii dokładnie przyglądają się niebu. Według kultywowanej przez nich tradycji, od dnia św. Łucji możemy dowiedzieć się, jakiej pogody należy spodziewać się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

"Od Łucji do Wilii licz dwanaście dni, a w jakim to sobie toku, słonko we dnie, w nocy gwiazdy, światłem tuż po sobie lśni, takim będzie miesiąc każdy, w nadchodzącym tobie roku" - tak brzmią słowa góralskiej przepowiedni.

Górale/YouTube @Małopolskie Centrum Kultury Sokół
Górale/YouTube @Małopolskie Centrum Kultury Sokół
Górale/YouTube @Małopolskie Centrum Kultury Sokół

Każdego kolejnego dnia, począwszy od dnia św. Łucji, mamy poznać pogodę na kolejny miesiąc. I tak 13 grudnia poznaliśmy przepowiednię na pierwszy miesiąc 2023 roku. Dzisiejsze obserwacje mają dać odpowiedź na pytanie, jaką pogodę przyniesie luty.

Czy jest szansa, że to się sprawdzi?

Dzień św. Łucji był śnieżny i mroźny, gdzie niegdzie sypał śnieg. Wierząc przepowiedni, tak będzie wyglądać pogoda na pierwszy miesiąc nowego roku. Z eksperymentalnej prognozy pogody na styczeń 2023 roku przygotowanej przez Instytut Meteorlogii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura będzie utrzymywała się wówczas w zakresie normy wieloletniej.

Na przeważającym obszarze kraju suma opadów będzie utrzymywała się w normie. Na północy ma być ona nieco powyżej normy, zaś na południu poniżej.

Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na styczeń 2023 roku/imgw.pl
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na styczeń 2023 roku/imgw.pl
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na styczeń 2023 roku/imgw.pl

Wierzycie w tego rodzaju obserwacje? A może macie jakieś własne tradycje związane z przewidywaniem pogody?

To też może cię zainteresować: Dwuletni tancerz zachwycił publiczność i sędziów niesamowitym poziomem umiejętności. Zaprezentował jeden ze stylów znanego tańca

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Książę Harry formułuje poważne zarzuty. "Chętnie kłamali, by ochronić mojego brata, ale nie podawali prawdy, żeby ochronić nas"

O tym się mówi: Seniorzy mogą podnieść swoje emerytury. Część emerytów może zyskać 200, a niektórzy nawet 500 złotych miesięcznie