Jak informuje portal "Wirtualna Polska", na ten moment średnia emerytura w naszym kraju oscyluje w granicach 2500 zł brutto. W dobie szalejącej inflacji nie jest to szczególnie duża kwota. Wielu seniorów staje przed dramatycznymi wyborami, czy kupić jedzenie, leki czy może opłacić rachunki. Nic dziwnego, że wielu z nich szuka sposobu, który podniesie ich dochody. Część emerytów może skorzystać z dodatków. Komu przysługuje 200 a komu 500 zł?

Dodatki do emerytur - 500 plus dla seniora

W polskich systemie funkcjonuje kilka dodatków, z których seniorzy mogą skorzystać po spełnieniu określonych warunków. Jednym z nich jest świadczenie 500 plus dla seniora. Mogą z niego skorzystać te osoby, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Aby móc się o niego ubiegać, należy złożyć odpowiedni wniosek. Należy do niego dołączyć zaświadczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. W dodatku tym ustawodawca przewidział próg dochodowy, który wynosi na ten moment 1896,13 zł brutto. Jego przekroczenie nie przekreśla szans na dodatek. Stosuje się tu zasadę "złotówka za złotówkę".

Warto zaznaczyć, że świadczenie to, wypłacane jest seniorowi dożywotnio.

Banknot 500 zł/ YouTube @Zakapior PRL
Banknot 500 zł/ YouTube @Zakapior PRL
Banknot 500 zł/ YouTube @Zakapior PRL

Dla kogo dodatek 200 zł

Tak zwane 200 plus dla seniorów wypłacane jest tym emerytom, którzy służyli jako ochotnicy w straży pożarnej lub jako ratownicy górscy. Wniosek o dodatek należy złożyć do komendanta powiatowej lub miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, odpowiedniego dla naszej siedziby OSP.

Dla osób, które pełniły taką służbę od 2012 roku, zaświadczenie o niej wydaje Państwowa Straż Pożarna. W przypadku wcześniejszych lat do wniosku należy dołączyć "pisemne oświadczenie trojga świadków, przy czym jednym ze świadków powinna być osoba, która w danym okresie pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowe".

Banknot 200 zł/YouTube @Zakapior PRL
Banknot 200 zł/YouTube @Zakapior PRL
Banknot 200 zł/YouTube @Zakapior PRL

Co więcej, oświadczenie to powinno zostać podpisane i zweryfikowane przez wójta, burmistrz lub prezydenta miasta.

Co sądzicie o warunkach, na jakich przyznawane są powyższe dodatki?

To też może cię zainteresować: Lewandowscy udali się na wakacje. Znany piłkarz zrobił coś, o czym do tej pory nie było nawet mowy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niepublikowane do tej pory nagrania obiegły sieć. Jak bawili się książę Harry i Meghan Markle na swoim weselu

O tym się mówi: Nowy dom Ani i Grzegorza Bardowskich już gotowy. Bohaterowie programu "Rolnik szuka żony" zaskoczyli wyborem koloru elewacji. Internauci mocno podzieleni