Jak podaje portal "Super Express", w wieku 81. lat zmarł generał Mirosław Hermaszewski. Na stałe zapisał się w historii, jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który odbył podróż kosmiczną.

Zmarł Mirosław Hermaszewski

12 grudnia zmarł Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który odbył podróż w przestrzeń kosmiczną. W mediach społecznościowych informację o śmierci Hermaszewskiego potwierdził jego zięć - europoseł Ryszard Czarnecki.

W swoim wpisie podkreślił, że Hermaszewski był nie tylko świetnym pilotem i pierwszym kosmonautą w Polsce, ale także "dobrym mężem i ojcem, ukochanym dziadkiem".

Czarnecki w rozmowie z portalem "Onet" dodał, że w poniedziałek rano Mirosław Hermaszewski był operowany, a w trakcie zabiegu pojawiły się komplikacje. "Po południu zmarł" - dodał, wskazując, że na razie nie chce poruszać tego tematu.

Kim był Mirosław Hermaszewski

Mirosław Hermaszewski przyszedł na świat 15 września 1941 roku. Swoją przygodę z wojskiem rozpoczął w 1961 roku, kiedy wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Edukacje zakończył cztery lata później w stopniu podporucznika, mając uprawnienia pilota myśliwskiego.

Hermaszewski przeszedł do historii, jako pierwszy Polak, który odbył lot w przestrzeń kosmiczną. Wspólnie z radzieckim astronautą Piotrem Klimiukiem znajdował się na pokładzie statku Sojuz 30, który przebywał w przestrzeni kosmicznej od 27 czerwca do 5 lipca 1978 roku. W ciągu tego czasu polski kosmonauta wykonał 126 okrążeń naszej planety.

Po locie w kosmos został awansowany do stopnia podpułkownika. Przyniosło mu to również odznaczenia, w tym m.in. Złotą Gwiazdę Bohtera Związku Radzieckiego i Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy.

W okresie od 1987 do 1990 roku pełnił funkcję komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. W 1988 roku otrzymał nominację generalską. W swoim dorobku ma również funkcję dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej oraz szefa bezpieczeństwa lotów WLiOP.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Mirosława Hermaszewskiego składamy najszczersze wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Agnieszka Kaczorowska zdecydowała się zrezygnować z ochrzczenia swoich dzieci. Powód takiej decyzji wiele osób zaskoczył

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Dziecko podczas chrztu bardzo broniło się przed obrzędem. Nagle podeszła matka

O tym się mówi: Sprawą zaginięcie Iwony Wieczorek żyła cała Polska. Pojawiły się nowe informacje w sprawie