Jak podaje portal "Super Express", Polskie Towarzystwo Mykologiczne miało złożyć wniosek o to, żeby Ministerstwo Zdrowia wycofało rozporządzenie dotyczące rodzajów grzybów, jakie mogą znajdować się w obrocie. Wszystko w związku z informacjami, że w dokumencie zabrakło niektórych gatunków grzybów, w tym wspomnianych borowików i koźlarzy.

Grzybiarze podnieśli alarm

3 grudnia do obiegu prawnego weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące grzybów, jakie mogą trafić do obrotu. Dokument doprowadził do niemałego zamieszania wśród grzybiarzy i skończyło się wnioskiem PTM o wycofanie rozporządzenia. W dokumencie resortu zdrowia zabrakło gatunków, które uchodzą za lecznicze, a także tych, które są powszechnie zbierane.

W tej ostatniej grupie zabrakło borowików i koźlarzy, które często lądują w koszykach grzybiarzy. Okazuje się, że w sprawie doszło do poważnego zmieszania i ostatecznego wycofania wniosku złożonego przez PTM.

Grzyby/YouTube @Paweł i grzyby
Grzyby/YouTube @Paweł i grzyby
Grzyby/YouTube @Paweł i grzyby

Przyczyną nieporozumienia miała być błędna interpretacja paragrafu wspomnianego rozporządzenia. Okazało się, że odnosi się on do starej listy z wykazem grzybów, a nie do nowej, która znalazła się w załączniku do rozporządzenia.

Poprawienie a nie wycofanie

PTM ma jednak nadal zastrzeżenia do rozporządzenia resortu zdrowia. Towarzystwo domaga się usunięcia błędów, jakie pojawiły się w dokumencie. Mowa tu o dublowaniu się niektórych wymienionych w dokumencie grzybów, a także błędy w nazewnictwie poszczególnych grzybów.

Przedstawiciele PTM postulują spotkanie z przedstawicielami ministerstwa, by można było omówić wszelkie wątpliwości, jakie pojawiły się w związku z dokumentem.

Grzyby/YouTube @Sanka Film Natura Mazury
Grzyby/YouTube @Sanka Film Natura Mazury
Grzyby/YouTube @Sanka Film Natura Mazury

Co sądzicie o całym zamieszaniu?

To też może cię zainteresować: Danuta Martyniuk ma na koncie spektakularną metamorfozę. To samo chce zafundować Zenkowi Martyniukowi. Co na to król disco polo

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz mierzą się z tymi plotkami od lat. Kto kogo zdradza i ich właściwie łączy

O tym się mówi: Paulina Smaszcz została przesłuchna przez policję. Była żona Macieja Kurzajewskiego zdradza szczegóły. W takiej odsłonie jej jeszcze nie widzieliśmy