Jak przypomina portal "Super Express", grudnik jest jedną z popularniejszych roślin, jakie można znaleźć w naszych domów. Jego urok tkwi w kwiatach, którymi obsypuje się nawet dwa razy do roku. A co, jeśli nasz grudnik nie kwitnie? Być może popełniamy jeden z popularnych błędów. Poznaj je, żeby uniknąć jej w przypadku twojej rośliny! Grudnik odwdzięczy ci się kwitnąc, jak szalony.

Gdy grudnik nie kwitnie

Grudniki swoją nazwę zawdzięczają właśnie temu, że zakwitają pod koniec roku. Naturalnym siedliskiem grudnika są brazylijskie lasy tropikalne, w których znajdziemy go na skałach bądź drzewach. Jego kwiaty, kształtem przypominają wydłużone dzwoneczki o barwie od kremowej, przez różową do soczyście czerwonej.

Niestety nie zawsze nasz doniczkowy grudnik kwitnie. W wielu przypadkach, jest to wynik naszych błędów przy jego uprawie. Jeden z najczęściej popełnianych, to niewłaściwe podlewanie grudnika. Nie należy dopuścić do tego, żeby podłoże, w którym grudnik jest wsadzony, uległo przesuszeniu.

Grudnik/YouTube @Make Your Life Greener
Grudnik/YouTube @Make Your Life Greener
Grudnik/YouTube @Make Your Life Greener

Jeśli do tego dopuścimy, liście rośliny zaczną się marszczyć, a roślina z pewnością nie zakwitnie. Warto pamiętać, że choć podlejemy przesuszoną roślinę dość obficie, powrót rośliny do równowagi nie nastąpi natychmiast. Nie należy się także spodziewać kwitnięcia, bo roślina całą swoją energię zużyje na powrót liści do formy.

Podlewając grudnika, nie możemy także dopuścić do jego przelania. Najlepiej, jeśli zadbamy o to, aby podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Warto wlewać wodę nie tylko do ziemi, ale także odrobinę umieścić na podstawce doniczki.

Doniczka i miejsce ma znacznie

Grudnik, jest rośliną, która nie potrzebuje dużej doniczki - nie posiada bowiem szczególnie rozbudowanego systemu korzeniowego. Należy także zadbać o to, żeby nie zmieniać miejsca położenia rośliny, gdy ta zaczyna kwitnąć.

Grudnik nie lubi zmian i w czasie kwitnienia należy pozostawić go w tym samym miejsu. Jego przestawienie może sprawić, że zacznie gubić pąki. Grudnik nie lubi gwałtownych zmian temperatury i ilości światła. Źle znosi również przeciągi.

Grudnik/YouTube @Make Your Life Greener
Grudnik/YouTube @Make Your Life Greener
Grudnik/YouTube @Make Your Life Greener

A wy, jakie macie patenty na to, aby grudnik zakwitł?

To też może cię zainteresować: Wyczyszczenie drzwi piekarnika może być dziecinnie proste. Wystarczy tym posypać drzwi i polać wodą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Warto dokładnie przeszukać piwnice i strychy. Za te rzeczy kolekcjonerzy są w stanie zapłacić krocie

O tym się mówi: Watykan opublikował najnowsze zdjęcia Benedykta XVI. Emerytowany papież nie przypomina na nich samego siebie