Jak podaje portal "Gazeta", czyszczenie drzwi piekarnika jest dla wielu osób prawdziwą zmorą. Odkładanie tej czynności w czasie, tylko potęguje problem. Na szczęście istnieje prosty patent na usunięcie brudu i tłuszczu z drzwi piekarnika. Jaki?

Czyszczenie piekarnika - dlaczego to takie ważne?

Regularne czyszczenie piekarnika, jest bardzo ważne. Im dłużej będziemy odwlekać ten proces, tym nagromadzony na urządzeniu tłuszcz i brud, stawać będzie się jeszcze trudniejszy do usunięcia. Do tego gromadzić mogą się tu bakterie, a w czasie pieczenia, uwalniać niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje.

Jednak nawet wtedy, gdy doprowadzimy nasz piekarnik do takiego stanu, możemy w dość łatwy sposób go wyczyścić. Potrzebować będziemy folii aluminiowej, sody oczyszczonej i gorącej wody.

Prosty patent na czyszczenie piekarnika

Otwieramy drzwiczki piekarnika, ustawiając je pod kątem 90 stopni. Zabrudzoną powierzchnię polewamy gorącą wodą. Uwaga! Woda nie powinna skapywać z powierzchni drzwiczek. Potem całość posypujemy sodą oczyszczoną. Całość pozostawiamy na około 2 minuty.

Po upływie tego czasu, należy zgnieść folię aluminiową w kulkę i w miarę delikatnie czyścić nią drzwiczki piekarnika. Należy to robić dość ostrożnie, żeby nie uszkodzić szkła w drzwiczkach. Kiedy zabrudzenie zejdzie, pozostałości sody należy usunąć przy pomocy nasączonej wodą ściereczki.

Czyszczenie drzwi piekarnika/YouTube @Take Look
Czyszczenie drzwi piekarnika/YouTube @Take Look
Czyszczenie drzwi piekarnika/YouTube @Take Look

To też się sprawdzi

Czyszcząc piekarnik, możemy także skorzystać z octu. Sprawdzi się on idealnie na stosunkowo niewielkie zabrudzenia. Wystarczy spryskać powierzchnię wodą zmieszaną z octem (w proporcji 1:1). Całość pozostawiamy na kilkanaście minut, po upływie których, całość czyścimy.

Czyszczenie drzwi piekarnika/YouTube @Take Look
Czyszczenie drzwi piekarnika/YouTube @Take Look
Mieszanka wody i octu/YouTube @Take Look

Z większymi zabrudzeniami pomoże się nam się uporać mieszanka wykonana ze szklanki wody, trzech opakowań proszku do pieczenia oraz dwóch łyżek octu. Wszystko łączymy w naczyniu żaroodpornym, które wstawiamy do nagrzanego na 200 stopni piekarnika. Po 40 minutach wyłączamy piekarnik i wyjmujemy mieszankę ze środka. Całość przecieramy.

A wy, jakie macie patenty na czyszczenie mocno zabrudzonego piekarnika?

To też może cię zainteresować: Kulka z folii aluminiowej w kieszeni może zdziałać cuda. Warto ją mieć przy sobie w sezonie jesienno-zimowym. Z jakiego powodu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zenek Martyniuk nie ma najmniejszych wątpliwości. To nie jest dla niego. O czym mowa

O tym się mówi: Paulina Smaszcz nie daje o sobie zapomnieć. Była żona Macieja Kurzajewskiego zamieściła w sieci pismo. Co się w nim znalazło