Jak podaje portal "Interia", w Zakopanem (woj. małopolskie) zauważono dużą liczbę osobników biedronki azjatyckiej, która określana bywa również biedronką ninja lub arlekinem. Tysiące tego gatunku owadów zaobserwowano na jednej ze ścian Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Są one szczególnie groźne dla gatunków naturalnie występujących w naszym kraju. Ukąszenie bidronki azjatyckiej może wywołać reakcję alergiczną o różnym natężeniu.

Biedronka ninja w Polsce

Biedronka ninja jest gatunkiem inwazyjnym, który naturalnie występuje na kontynencie azjatyckim. Na kontynent europejski i do Ameryki Północnej przedstawiciele tego gatunku zostali sprowadzeni aby pomóc w walce z mszycami. W ciągu dwóch dekad zdołały się mocno rozprzestrzenić.

Obserwacje biedronki azjatyckiej w Polsce, zaobserwowano już w 2006 roku. Ostatnio mieszkańcy Zakopanego mogli zaobserwować tysiące osobników tego gatunku, które w słoneczny dzień obsiadły ściany budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak wyjaśnia przyrodnik na co dzień pracujący w Tatrzańskim Parku Narodowym, biedronki ninja starały się wejść do środka, gdzie szukają schronienia przed zimnem. Jeśli to im się uda, spędzą zimę w cieple, by wiosną opuścić biezpieczną kryjówkę i rozmnożyć się. Niestety obecność przedstawicieli biedronki azjatyckiej, to nie jest dobra wiadomość dla nas. Z jakiego powodu?

Biedronki azjatyckie, dlaczego są niebezpieczne?

Obecność biedronki azjatyckiej w Polsce nie jest dobrą wiadomością. Stanowi ona ogromne zagrożenie dla naszych rodzimych biedronek, które atakuje. Okazuje się być niebezpieczna także dla człowieka. Jej ugryzienie może prowadzić do mniej lub bardziej nasilonej reakcji alergicznej. Dodatkowo może pozostawiać brudzące ślady.

Biedronki azjatyckie różnią się od naszych rodzimych biedronek ubarwieniem. Gama kolorów, jakie mają biedronki ninja, jest dość szeroka. Od żółtego, przez pomarańczowe do czarnego ubarwienia. Charakteryzują się również większą ilością kropek na pancerzu niż u naszych rodzimych biedronek.

Biedronki azjatyckie/YouTube @Health & Fitness
Biedronki azjatyckie/YouTube @Health & Fitness
Biedronki azjatyckie/YouTube @Health & Fitness

Zaobserwowaliście u siebie obecność biedronek ninja?

To też może cię zainteresować: Ta sztuczka z ziemniakiem to może rozwiązać powszechny problem z butami. Zaskakujące efekty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Stylista ocenił Jolantę Kwaśniewską. Ekspert nie pozostawił złudzeń. Padły dosadne słowa

O tym się mówi: Oliwia Bieniuk dokonała szczerego wyznania. Chodzi o odejście jej mamy