Jak podaje portal "Interia", nukowcy dowiedli, że picie czarnej kawy w rozsądnych ilościach przynosi korzyści naszemu zdrowiu. Niestety pozytywne strony trunku mogą zepsuć dodawane do niej dodatki. Czego lepiej nie dodawać do kawy?

Kawa ma sporo zalet

Najnowsze badania naukowe wskazują, że osoby pijące do 3 filiżanek kawy dziennie, znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia u pijących chorób sercowo-naczyniowych. Może też korzystnie wpłynąć na długość życia. Takie wnioski zostały przedstawione przez badaczy w "European Journal of Preventive Cardiology".

Co ciekawe, nie ma tu znaczenia rodzaj wypijanej kawy, bo każda ma korzystny wpływ na zdrowie. Warto jednak zauważyć, że o 27 procent zmniejsza ryzyko zgonu picie kawy mielonej, o 14 procent bezkofeinowej, a o 11 procent kawt rozpuszczalnej. Do tego dochodzi zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu naczyniowo-sercowego oraz wystąpienia arytmii.

Kawa/YouTube @ Dr Bartek Kulczyński
Kawa/YouTube @ Dr Bartek Kulczyński
Kawa/YouTube @ Dr Bartek Kulczyński

Czego nie dodawać do kawy?

Niestety nie wszystko, co dodajemy do kawy, korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jednym z dodatków, którego stanowczo powinniśmy unikać, jest śmietanka w proszku. Ten popularny rodzaj zabielacza zawiera masę tłuszczów trans, które zwiększają ryzyko chorób serca i układu krążenia. Do tego w jej składzie jest duża ilość cukru, nie bez powodu nazywanego "białą śmiercią".

Cukier to produkt, który powinniśmy stosować w niewielkiej ilości, bo sprzyja wystąpieniu cukrzycy typu II, nadwagi i otyłości. Jeśli nie wyobrażamy sobie kawy bez dodatku cukry, warto wybrać nierafinowany cukier brązowy lub np. stewię.

Kawa/YouTube @ Dr Bartek Kulczyński
Kawa/YouTube @ Dr Bartek Kulczyński
Kawa/YouTube @ Dr Bartek Kulczyński

Należy unikać także dodawania do kawy alkoholu. Kawa może bowiem niwelować uczucie upojenia alkoholem, co może doprowadzić do spożycia dużej ilości trunków wysokoprocentowych, a to jest zgubne dla naszego zdrowia.

Zakoczyły was wyniki badań?

To też może cię zainteresować: Wpis duchownego wywołał w sieci burzę. Poszło o wymagania wobec rodziców chrzestnych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anna Wendzikowska po raz kolejny uderza w TVN. Co zarzuciła stacji tym razem

O tym się mówi: Kolejne wieści o rekordowej waloryzacji 2023. O ile wyższe będą świadczenia emerytalne