Jak podaje portal "Wirtualna Polska", szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zabrał głos w sprawie tabletek z jodkiem potasu, jakie miały w ostatnim czasie trafić do strażakow w Polsce. Dworczyk zapewnił, że Polacy nie mają powodu do obaw, bo nie ma obecnie zagrożenia radiacyjnego. Dodał, że mamy do czynienia z normalną procedurą, a rząd stara się zabezpieczyć przed wszelkimi możliwymi scenariuszami.

Michał Dworczyk zabiera głos w sprawie tabletek z jodkiem potasu

Media obiegła informacja, że do straży pożarnych na terenie naszego kraju trafiają tabletki z jodkiem potasu. Michał Dworczyk był pytany w czwartek w Progrmie Pierwszym Polskiego Radia, czy ma to związek z pojawiającymi się ze strony Rosji groźbami użycia broni jądrowej i czy spodziewany jest wzrost promieniowania radiacyjnego.

Szef KPRM potwierdził, że faktycznie zdecydowano się na rozdystrybuownie tabletek z jodkiem potasu do wszystkich województw, ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego. "Jest to standardowa procedura, którą należy zastosować" - podkreślił Dworczyk, dodając, że odpowiedzialny rząd musi być gotowy na wszelkie scenariusze niezależnie od ich realności.

Michał Dworczyk / YouTube: Radio ZET
Michał Dworczyk / YouTube: Radio ZET
Michał Dworczyk / YouTube: Radio ZET

Czy mamy powody do obaw?

Dodał, że w czasie działań wojennych na Ukrainie mieliśmy już kilkakrotnie do czynienia z ostrzelaniem elektrowni jądrowych zlokalizowanych u naszych zachodnich sąsiadów. Dworczyk zaznaczył, że w przyszłości może dojść do w skutek podobnych zachowań do "incydentu radiacyjnego. Uspokoił jednak, że ryzyko zaistnienia takiej sytuacji, jest niskie.

Uspokajający jest również komunikat płynący ze strony Państwowej Agencji Atomistyki, która po ostatnim ostrzale zaporoskiej elektrowni atomowej, poinformowała, że nie ma "zagrożenia radiacyjnego".

Uspokoiły was komunikaty płynące ze strony Michała Dworczyka?

To też może cię zainteresować: Abp Jędraszewski podjął decyzję, która nie wszystkim przypadła do gustu. Pojawił się nowy podatek

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aura w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza. Synoptycy nie mają złudzeń, już niebawem temperatura mocno poszybuje do góry

O tym się mówi: Książę Harry złożył królowi Karolowi III i królowej małżonce propozycję. Camilla słysząc to, opluła się herbatą. O co chodzi