Jak informuje portal "ABC Zdrowie", ponad 70. procent Polek może być zatruta arsenem, który wykazuje działanie rakotwórcze. Wiele z nich, nie zdaje sobie z tego sprawy, a zagrożenie jest realne. Zachorowanie na nowotwór wzrasta aż dziesięciokrotnie. Lekarze biją na alarm. Skala zjawiska jest "szokująca".

Arsen zagraża zdrowiu Polek

Zespół profesora Jana Lubińskiego, kierownika Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych oraz Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przedstawił wyniki swoich badań już dwa lata temu. W ich trakcie przebadano 1,7 tys. Polek. Wyniki są przerażające.

Aż u 70. proc. kobiet poddanych badaniu, stwierdzono przekroczenie norm stężęnia arsenu, który jest bezpośrednio związany z wzrostem ryzyka zapadnięcia na choroby nowotworowe. "Przy najwyższych stężeniach to ryzyko jest dziesięciokrotnie wyższe niż u kobiet, które mają bezpieczny poziom arsenu" - powiedział prof. Lubiański.

Lekarz. Źródło: Youtube TV Regionalna pl
Lekarz. Źródło: Youtube TV Regionalna pl
Lekarz. Źródło: Youtube TV Regionalna pl

"Skala jest szokująca"

Onkolog nie ukrywa, że skala zjawiska szokuje. Lekarz podkreśla, że wciąż nasza świadomość dotycząca szkodliwości arsenu jest mała. Niestety wielu z nas regularnie dostarcza tego pierwiastka do organizmu, głównie za sprawą żywności i wody, które skażone są chemicznymi środkami ochrony roślin.

Co ciekawe, powiązanie ilości arsenu ze zwiększonym ryzykiem zachorownia na raka dotyczy tylko kobiet. Badania nie potwierdziły podobnej zależności w przypadku mężczyzn. Odpowiedzialne za to może być sprzężenie pierwiastka z kobiecymi hormonami - estrogenami.

Lekarz. Źródło: Youtube infoWire.pl
Lekarz. Źródło: Youtube infoWire.pl
Lekarz. Źródło: Youtube infoWire.pl

Zaskoczyły was wyniki tych badań?

To też może cię zainteresować: Agata Duda z pewnością się tego nie spodziewała na ostatnich uroczystościach królowej Elżbiety II. Co mogło zepsuć jej humor

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anna Mucha w mocnych słowach podsumowała młodsze koleżanki po fachu. "Niech nie opowiadają pierdół". O co chodzi

O tym się mówi: Rząd zapowiada zamrożeni cen prądu. Obowiązywał będzie limit zużycia enrgii elektrycznej. Czy Polakom uda się w nim zmieścić