Nie jesteś pewien, czy Twój ogórek się zepsuł? Ogórki kiszone lub małosolne to jedna z najsłynniejszych potraw na świecie. Niezależnie od tego, czy jesz ogórki jako część sałatki, czy jako przekąskę, nie można zaprzeczyć, że są pyszne i popularne.

Ogórki są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Ogórek składa się w 96% z wody, więc pomaga utrzymać nawodnienie. Jest również naładowany witaminami i przeciwutleniaczami, które pomagają zwalczać komórki rakowe i chronią skórę przed uszkodzeniami.

Jak rozpoznać zepsute ogórki kiszone, aby się nimi nie zatruć?

Ale tak dobre jak ogórki, wyższa zawartość wody w ogórkach powoduje, że szybko się psują. Trzeba o tym pamiętać także w przypadku przechowywania ogórków kiszonych, czy też małosolnych.

Wiele osób nie potrafi stwierdzić, kiedy ogórek kiszony się zepsuł, więc przypadkowo go zjadają i chorują. Jeśli kiedykolwiek jadłeś zepsuty ogórek, wiesz, jak okropny może być. Jak więc stwierdzić, czy ogórki kiszone się już zepsuły?

Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na stwierdzenie, czy nasze zapasy nadają się jeszcze do spożycia.

Jeśli ogórek się zepsuł, będzie miał papkowatą konsystencję. Otwórz słoik i powąchaj. Dobry do spożycia ogórek kiszony będzie miał łagodny, zapach. Jeśli poczujesz coś nieprzyjemnego, prawdopodobnie już się zepsuły. Dodatkowo, na powierzchni zalewy można dostrzec kożuch pleśni, co już świadczy o zepsuciu się kiszonki, zanim otworzymy słoik.

Kiszone ogórki, przed otwarciem słoika można przechowywać nawet rok, pod warunkiem umieszczenia ich w chłodnym, zaciemnionym pomieszczeniu. Po otwarciu wytrzymają kilka miesięcy, pod warunkiem że wszystkie pozostaną zanurzone w zalewie i przechowywane będą w lodówce.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niepokojące zjawisko pojawiło się nad jednym z województw. O czym dokładnie mowa

O tym się mówi: Księżna Kate zdradziła, co książę Louis powiedział jej po odejściu królowej Elżbiety II. Trudno nie wzruszyć się jego słowami