Jak podaje portal "Gazeta", w czwartek 25 sierpnia ruszyła wypłata 14. emrytury. Niestety nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na dodatek. Nie wszyscy też, otrzymają świadczenie w takiej samej wysokości. Kto będzie mógł się cieszyć z pełnej kwoty dodatku, a kogo on ominie?

Rusza wypłata czternastej emerytury

W przeciwieństwie do wypłacanej w kwietniu 13. emerytury, czternastka nie trafi do wszystkich seniorów. O ile nadal nie trzeba składać wniosku, bo świadczenie wypłacane jest automatycznie, to obowiązuje w jego przypadku próg dochodowy. Jego przekroczenie nie jest jednoznaczne z utratą prawa do świadczenia.

Pełną kwotę czternastki otrzymają ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Na ich konta wpłynie 1217,87 zł netto (1338,44 zł brutto). W przypadku osób, których świadczenie jest wyższe niż obowiązujący próg, będzie ono wypłacane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". I tak na przykład, osoby, które pobierają świadczenie w kwocie 3000 zł dostaną świadczenie w kwocie 1126,88 zł.

Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach

Przy emeryturze w wysokości 4000 zł, czternaste świadczenie będzie wynosiło jedynie 125,97 zł netto (138,44 zł brutto). Ustawodawca przewidział, że cztenastka nie będzie wypłacana w kwocie niższej niż 50 zł.

Te daty warto zapamiętać

Pierwsi seniorzy otrzymali emeryturę już w czwartek 25 sierpnia. Wpłynie ono na konto wraz z comiesięcznym świadczeniem. Następne wypłaty będą dokonywane 5, 6, 9, 15 oraz 20 września.

Pojawiają się zapowiedzi ze strony rządzących, że czternastka będzie wypłacana nie tylko w tym roku, ale także w przyszłym. Czy tak się jednak stanie? Czas pokaże.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Co sądzicie o czternstej emeryturze i zasadach jej wypłacania?

To też może cię zainteresować: Starsza pani wylądowała na ulicy, a jej historia poruszyła kamienne serce nastolatka. To zmieniło go na zawsze

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Siostra Faustyna zapowiedziała, jak skończy się świat. To pojawi się na niebie przed nadejściem apokalipsy

O tym się mówi: Małżeństwo Katarzyny Cichopek i Marcina Hakiela właśnie przeszło do historii. Rozwód podczas jednego posiedzenia. Aktorka zabrała głos