Jak przypomina portal "Super Express", wysokość świadczeń wypłacanych seniorom jest niska i od lat stanowi przedmiot dyskusji. Seniorom ciężko jest związać koniec z końcem, tym bardziej, kiedy odejdzie ich współmałżonek i muszą utrzymać się z jednego skromnego świadczenia. Wielu seniorów i ekspertów wskazuje, że niezbędne jest podniesienie wysokości świadczeń wdów.

Renta rodzinna

Wiele seniorek, które zostają wdowami staje przed wyborem, czy pobierać wypracowaną przez siebie emeryturę, czy przejść na rentę rodzinną, która określana bywa również jako wdowia emerytura. Wysokość tej drugiej stanowi 85 proc. świadczenia pobieranego przez zmarłego małżonka.

"Problem dotyka głównie seniorek, bo panowie wcześniej odchodzą. Kobiety zostają z emeryturą z reguły niższą od emerytury mężczyzny i muszą same pokrywać dotychczasowe wydatki" - powiedziała cytowana przez "Super Express" szefowa Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Elżbieta Ostrowska.

I choć większości kobiet bardziej opłaca się wybrać rentę rodzinną, bo jest ona z reguły wyższa niż ta, jaką wypracowały, to nadal to świadczenie jest niższe niż dwie emerytury z jakich utrzymywała się wspólnie z mężem.

Seniorka/YouTube @Eska Info
Seniorka/YouTube @Eska Info
Seniorka/YouTube @Eska Info

Projekt jest w Sejmie

W maju tego roku Lewica złożyła do laski marszałkowskiej projekt ustawy, która zakłada, że wdowy mogłyby pobierać zarówno swoje świadczenie, jak i świadczenie emerytalne męża po jego śmierci. Jedno ze świadczeń wypłacane byłoby w pełnej kwocie, drugie zaś wynosić 25 proc. pełnej kwoty.

Zgodnie z założeniami pomysłodawców projektu, to do wdowy należałby wybór, które świadczenie wypłacane byłoby w pełnej kwocie. Póki co, projekt utknął w zamrażarce.

Obrady Sejmu/YouTube @Sejm RP
Obrady Sejmu/YouTube @Sejm RP
Obrady Sejmu/YouTube @Sejm RP

Co sądzicie o zaproponowanym przez Lewicę rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Ważna informacja dla milionów Polaków. W 2023 roku urzędnicy będą sprawdzać nasze domy. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aida Kosjan-Przybysz podzieliła się cenną wskazówką. Radzi, jak poradzić sobie z problemami ciążącymi nam na sercu

O tym się mówi: Antek Królikowski zabiera głos w sprawie opieki nad synem. Wskazał, jakiego orzeczenia sądu chciałby najbardziej