Jak podaje portal "M jak mama", rodzice małych dzieci powinni być wyczuleni na pojawienie się u niego tych objawów. Czas reakcji ma tu kluczowe znaczenie. Najlepiej natychmiast udać się na pogotowie.

Nie jesteś przewrażliwiona!

Szczególnie młodzi rodzice słyszą od tych bardziej doświadczonych, że są przewrażliwieni i z każdą "głupotą" biegną do lekarza. Trzeba jednak pamiętać, że im młodsze dziecko, tym trudniej ocenić, co mu dolega - tym bardziej, że dziecko nie jest w stanie powiedzieć nam co go boli i jak bardzo źle się czuje.

Niemowlę/YouTube @Anna Węcel
Niemowlę/YouTube @Anna Węcel
Niemowlę/YouTube @Anna Węcel

Czasem lepiej pójść niepotrzebnie do lekarza sto razy, niż nie pójść jeden raz, gdy jest to konieczne. Te objawy powinny zaniepokoić każdego rodzica noworodka i małego dziecka oraz skłonić go do jak najszybciej konsultacji z lekarzem.

Jeśli u malucha pojawia się wysoka gorączka, przekraczająca 38 stopni. Jeśli dodatkowo towarzyszą jej u niemowlaka drgawki, najlepiej czym prędzej udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Im wyższa gorączka, tym szybciej powinniśmy to zrobić, tym bardziej, gdy temperatura nie spada pomimo podawania leków przeciwgorączkowych.

Jeśli u malucha dojdzie do zapadnięcia ciemiączka, któremu towarzyszyć będzie sucha pielucha, oznacz to, że mogło u dziecka dojść do odwodnienia. Może się ono pojawić zarówno w związku z wymiotami, biegunką, jak i przegrzaniem, czy gorączką. Odwodnienie u maluchów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia malucha.

Niemowlak. Źródło: youtube.com
Niemowlak. Źródło: youtube.com
Niemowlak. Źródło: youtube.com

Jeśli u maluszka pojawi się gorączka, której towarzyszyć będą zimne dłonie i nóżki, pojawi się senność, wymioty, przyspieszony oddech, a także wysypka w kolorze fioletowo-czerwonym mogą świadczyć o wystąpieniu u dziecka sepsy meningokokowej lub zapaleniu opon mózgowych.

Jeśli u dziecka dochodzi do problemów z oddychaniem, czy utraty przytomności, niezbędne jest niezwłoczne udanie się na SOR. Przyczyny pojawienia się tych problemów mogą być różne od połknięcia przez dziecko jakiegoś ciała stałego do różnego rodzaju infekcji dróg odechowych.

Jakie objawy dołożylibyście do tej listy?

To też może cię zainteresować: Wiadomość o projekcie zmian w ustawie o pochówku i miejscach spoczynku zelektryzowała Polaków. Czy mamy się czego obawiać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: "Czterdziestolatek" podbił serca widzów. Jego romans ze znaną piosenkarką budził wiele emocji

O tym się mówi: Polacy mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki. Kto może ubiegać się o 3 tysiące złotych i kiedy będą one wypłacane