Jak podaje portal "Deccoria", jeśli zależy nam na przyspieszeniu kompostowania, warto sięgnąć po drożdże. Dzięki nim znacznie szybciej zachodził będzie proces fermentacji, choć nie jest to jedyna zaleta ich użycia. Jak przygotować drożdże na kompost?

Dlaczego warto postawić na kompost

Kompost sprawia, że gleba staje się zdecydowanie żyźniejsza, zwiększa się jej chłonność wody, a także wzbogaca ziemię próchnicą. To z kolei zdecydowanie poprawia rozwój roślin - zarówno uprawianych przez nas warzyw, jak i roślin doniczkowych, czy rabatowych. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu kompostowania, warto sięgnąć po drożdże.

Zaletą drożdży jest to, że pobudzają wzrost pożytecznych mikroorganizmów w glebie, jednocześnie uniemożliwiając rozwój grzybów atakujących rośliny. Właściwości tkwiące w drożdżach sprawiają, że działają one jako naturalny aktywator, zdecydowanie przyspieszając proces fermentacji. Przygotowanie drożdży do kompostu jest dziecinnie proste.

Drożdże/YouTube @ogrodnik news TV
Drożdże/YouTube @ogrodnik news TV
Drożdże/YouTube @ogrodnik news TV

Mieszanka drożdży na kompost

Potrzebujesz:

100 g drożdży

1 szklanku cukru

10 litrów ciepłej wody.

Drożdże zasypujemy odmierzoną ilością cukru i odstawić mieszankę na godzinę. Po upływie tego czasu, całość zalewamy ciepłą wodą i dokładnie mieszamy. Potem całość wlewamy do kompostownika.

Drożdże/YouTube @MogoMaja
Drożdże/YouTube @MogoMaja
Drożdże/YouTube @MogoMaja

Najczęściej drożdzy dodaje się do kompostu wiosną lub jesienią, nie są to jednak sztywne ramy czasowe i równie dobrze możemy przeprowadzić ten zabieg teraz. Ogrodnicy wskazują jednak, że wiosną i jesienią będzie to najskuteczniejsze. Kompost z dodatkiem drożdży nie powinien być stosowany częściej niż raz na dwa tygodnie.

A wy, jakie macie patenty na przygotowanie kompostu?

To też może cię zainteresować: Mariola Bruk zdemaskowała uczestników programu "Sanatorium miłości". "Niektórzy udają parę, choć faktycznie nią nie są"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Duchowny odpowiada na pytania internautów. Który z siedmiu grzechów głównych jest najgorszy. Film stał się hitem w sieci

O tym się mówi: Dobre wiadomości dla seniorów. Emeryci mogą zyskać nawet 9 tysięcy złotych. Jakie warunki trzeba spełnić