Sos pomidorowy, w przeciwieństwie do marynat, będzie również używany zarówno jako sok, jak i jako dressing do zup i innych potraw. Jak zrobić taki zapas na zimę?

Opis przygotowania ogórków w soku pomidorowym

Warzywa kiszone są szeroko stosowane zarówno w kuchni europejskiej, jak i azjatyckiej jako sałatki i przekąski.

Najbardziej dostępne z nich to ogórki i pomidory, które często dobrze uzupełniają się w kompozycjach. Do konserwowania ogórków w soku pomidorowym, jak to jest zwykle w kuchni europejskiej, należy wybrać odmiany marynowane. Według autora książki „Puszkowanie. Wielka księga przepisów”, I. Michajłow, mają cienką skórkę. Dzięki niej warzywa są dobrze marynowane, w przeciwieństwie do odmiany o grubej skórce.

Aby uzyskać wysokiej jakości obrabiany przedmiot, ważna jest również wielkość ogórków. Skoncentrujemy się na radach technologów O. Klyueva i współautorów, którzy w artykule o nowych odmianach ogórków do konserwowania przytaczają normy przyjęte w przemyśle spożywczym:

Najwyższej klasy preparaty uzyskuje się z ogórków o długości 9–11 cm, to właśnie te warzywa najlepiej wchłaniają wszystko, co przydatne z soku pomidorowego. Możesz użyć większych ogórków, pokroić je na kawałki lub plastry. Ale wtedy jest mało prawdopodobne, że zachwycą cię silnym chrupnięciem.

Pomidory do pomidorowej zalewy ogórków lepiej wybrać soczyste, nawet wodniste i bardzo dojrzałe. Od mięsistego i niedojrzałego nadzienie okaże się gęste, a jeśli rozcieńczysz je wodą, wartość soku pomidorowego zmniejszy się. I jest bogaty w minerały (żelazo, magnez, wapń, potas itp.) i witaminy (karoten, grupa B, PP, C). Można uniknąć dużych strat witamin podczas długotrwałego przechowywania domowych przetworów.

Tak więc kandydatka nauk chemicznych A. Gadzhiyeva w artykule „Skuteczna metoda produkcji soku pomidorowego” twierdzi, że im mniej powietrza pozostaje w słoiku podczas zamykania, tym dłużej zachowana jest witamina C. Zgodnie z zaleceniami ekspertów bierzemy małe ogórki do zbioru, typowe dla kuchni europejskiej.

Ponadto są wygodnie przechowywane w słoikach do 1 litra.

Do słoika o pojemności 1 litra (lub 5 porcji) potrzebny będzie następujący zestaw produktów i przypraw:

ogórki - 0,5 kg;

sok pomidorowy - 0,4 l;

sól - 1 łyżeczka;

cukier - 1 łyżka. l.;

ocet 9% - 1 łyżka. l.;

czosnek - 1-2 ząbki;

liść laurowy - 1 szt .;

ziele angielskie - 3 sztuki;

mielona ostra papryka - do smaku.

Na podstawie tych proporcji łatwo obliczyć liczbę produktów dla liczby potrzebnych litrowych słoików i porcji.

Jak przygotować ogórki w soku pomidorowym na zimę

Przed konserwowaniem ogórki zwykle moczy się przez 1-2 godziny w czystej wodzie, aby usunąć gorycz. Jeśli musisz to robić przez dłuższy czas, wodę należy kilkakrotnie zmieniać, aby warzywa nie zaczęły kwaśnieć. Sok pomidorowy najlepiej przygotować wcześniej. Możesz to zrobić w dowolny dostępny sposób:

1. Przepuść pomidory przez maszynkę do mięsa. Aby w soku nie było skórki, najpierw zalej pomidory wrzątkiem i zdejmij skórkę.

2. Gotowy sok uzyskaj za pomocą konwencjonalnej sokowirówki mechanicznej.

screen YT
screen YT
screen YT

Przygotuj pojemnik na przedmiot obrabiany - słoiki i pokrywki. Wystarczy umyć słoiki sodą lub musztardą, które nie pozostawiają filmu, i zalać pokrywki wrzącą wodą.

Teraz możesz przejść bezpośrednio do puszkowania:

Odetnij ogonki każdego ogórka, włóż je do słoików: pierwszy rząd jest pionowy, następnie mniejsze ogórki są poziome.

Nie można ich bardzo ciasno ułożyć, aby było wystarczająco dużo miejsca do nalewania pomidora.

Pokrój czosnek na plastry i dodaj do słoików, wraz z nim - liść laurowy i ziele angielskie.

screen YT
screen YT
screen YT

Do słoików z ogórkami wlać wrzątek. Nalej ostrożnie w środek słoika, na ogórki, aby szkło nie pękło. Pozostaw do rozgrzania na 15 minut, a następnie spuść wodę.

Sok pomidorowy wlać do rondla i przygotować z niego marynatę dodając sól, cukier i ostrą paprykę. Gotuj marynatę przez 5 minut, aż sól i cukier się rozpuszczą, a następnie dodaj ocet.

screen YT
screen YT
screen YT

Wlej marynatę do słoików, przykryj pokrywkami. Policz, aby zostawić trochę marynaty.

Słoiki włożyć do dużego rondla (w zależności od ilości przygotowanych pojemników), na dno położyć ręcznik, zalać ciepłą wodą i podpalić do pasteryzacji.

Czas procesu po zagotowaniu: dla słoików 0,5 l - 10 minut, dla litra - 20 minut.

screen YT
screen YT
screen YT

Jeśli w tym czasie marynata w słoikach trochę się uspokoi - dodaj z reszty, po ugotowaniu.

Ostrożnie wyjąć słoiki, zrolować lub zakręcić pokrywki, odwrócić i zawinąć do ostygnięcia.

Możesz wybrać opcję tego półfabrykatu bez sterylizacji. W takim przypadku wcześniej wysterylizuj słoik. Zlać ogórki umieszczone w słoikach nie raz, ale dwa razy wrzątkiem przez 15-20 minut. Po raz trzeci wlej marynatę z soku pomidorowego i zamknij.

screen YT
screen YT
screen YT

Dalsze kroki są podobne do pierwszej opcji. Przygotowanie warzyw i soku zajmie Ci około 60 minut. Obróbka cieplna, uwzględniająca podgrzanie napełnionych słoików wrzącą wodą, przygotowanie marynaty i sterylizację, również zajmie 60 minut. Zimą ogórki kiszone w soku pomidorowym to dobra alternatywa dla marynowanych warzyw.

Pikantne chrupiące ogórki pobudzą apetyt i dobre trawienie. Sos pomidorowy będzie cennym dodatkiem do przygotowania dań mięsnych lub rybnych.

O tym się mówi: Zaskakujące doniesienia o Wojciechu Szczęsnym. Skomentował wzmiankę o nieślubnym dziecku

Zerknij: Korzystając z basenów i jezior warto uważać na niebezpieczną bakterię. Kto jest najbardziej narażony