Jak podaje portal "Radio Zet", w upalne dni wielu z nas szuka ochłody w różnego rodzaju zbiornikach wodnych. Niestety wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze stojącą wodą, narażeni jesteśmy na kontakt z różnego rodzaju bakteriami chorobotwórczymi. Jedną z takich baterii jest pałeczka ropy błękitnej. Dla kogo stanowi ona największe zagrożenie?

Bakteria ropy błękitnej

Stojąca woda staje się idealnym miejscem dla rozwoju pałeczek ropy błękitnej, choć patogen ten występuje także w glebie, a także w układzie pokarmowym zwierząt i ludzi. Zakazić możemy się nim również w szpitalu. Nie każdy jednak narażony jest w takim samym stopniu na zakażenie nią. Komu zagraża i jakie objawy powoduje?

Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) może wywołać objawy chorobowe tylko u tych osób, których układ odpornościowy jest osłabiony i nie działa we właściwy sposób. Do zakażenia może dojść u osób cierpiących na przewlekłe choroby, w tym cukrzycę, mukowiscydozę, choroby nowotworowe, choroby płuc, nerek i schorzenia hematologiczne.

Jezioro/YouTube @Forum wiedzy
Jezioro/YouTube @Forum wiedzy
Jezioro/YouTube @Forum wiedzy

Jak przebiega zakażenie bakterią ropy błękitnej?

Profesort dr habilitowany nauk medycznych Piotr Skarżyński w rozmowie z portalem "ABC Zdrowie" wskazał, że bardzo często dochodzi do zakażenia tym patogenem u osób kąpiących się w mazurskich jeziorach.

Jednym z objawów jest ból ucha, ale może dojść również do rozwinięcia się u osób zakażonych bakterią ropy błękitnej zapalenia płuc, wsierdzia, opon mózgowo-rdzeniowych, a także zakażeń oka, układu pokarmowego, moczowego, kostno-stawowego, a także zapaleń skóry.

Szpital/Youtube @CBC News: The National
Szpital/Youtube @CBC News: The National
Szpital/Youtube @CBC News: The National

Do leczenia wykorzystuje się antybiotyki, czasem niezbędne jest wprowadzenie leczenia aż dwoma rodzajami antybiotyków. Dzięki temu możliwe jest całkowite wyleczenie. Zagrożenie dla życia zakażonych pałeczką ropy błękitnej stanowi stanowi wystąpienie SEPSY oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Wiedzieliście o tym?

To też może cię zainteresować: Antonina Turnau odniosła się do zarzutów dotyczących jej małżeństwa z Markiem Kondratem. "To jedna z wielu bzdur, które o nas piszą"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Syn Krzysztofa Krawczyka nie zamierza odpuścić. Podważenie testamentu to nie jedyne czego domaga się Junior

O tym się mówi: Najpierw upał sięgający niemal 40 stopni, a potem niebezpieczne załamanie pogody. Co przyniosą nam kolejne dni