Jak podaje portal "Interia", lipiec dla osób uprawiający pomidory jest niezwykle ważny. To właśnie wtedy szczególnie ważne jest zadbanie o kondycję pomidorów, poprzez wykonywanie oprysków. Warto przy tym skorzystać z patentów naszych babć.

Opryski przeciw chorobom grzybicznym

Aby zminimalizować ryzyko rozwinięcia się na pomidorach chorób grzybicznych, które zniszczyć mogą całą uprawę, warto wykonać opryski. Jedną z najbardziej dokuczliwych i niszczycielskich chorób jest zaraza ziemniaczana. Choroba ta zagraża nie tylko nadziemnym częścią rośliny, ale także rozwijających się owoców.

Aby poradzić sobie z zarazą ziemniaczaną, wiele osób korzysta z dostępnych środków przeciwgrzybicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych. Do najbardziej popularnych należy siarczan miedzi. Należy jednak wiedzieć, że jego użycie może prowadzić do nagrodmadzenia się miedzi w pomidorach.

Pomidory/YouTube @ogród na co dzień
Pomidory/YouTube @ogród na co dzień
Pomidory/YouTube @ogród na co dzień

Alternatywą są produkty ekologiczne. Szczególnie warte uwagi są drożdże. Oprysk wykonany przy ich pomocy pozwoli uniknąć obecności na roślinie mikroorganizmów mogących uszkodzić pomidory. Jak przygotować oprysk drożdżami?

Oprysk drożdżami

Do przygotowania oprysku potrzebujemy:

kostki drożdży

1/2 litra mleka (najlepiej 3 procentowego)

3 litry wody

pół kostki szarego mydła (ewentualnie).

Kostkę drożdży rozpuszczamy w 1/2 litra mleka. Kiedy drożdzę się rozpuszczą, całość łączymy z 3 litrami wody. Aby zapewnić lepsze osiadanie przygotowanego roztworu na nadziemnych częściach rośliny, warto dodać pół kostki szarego mydła.

Pomidory/YouTube @ogród na co dzień
Pomidory/YouTube @ogród na co dzień
Pomidory/YouTube @ogród na co dzień

Tak przygotowany roztwór przelewamy do butelki posiadającej atomizer - dzięki temu łatwiej będzie nam dokładne rozprowadzić preparat na roślinie. Warto wykonywać zabieg w suche wieczory, powtarzając go z częstotliwością raz na dwa tygodnie.

A wy, jakie macie sposoby na chronienie swoich pomidorów przed chorobami?

To też może cię zainteresować: Syn Krzysztofa Krawczyka nie zamierza odpuścić. Podważenie testamentu to nie jedyne czego domaga się Junior

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maryla Rodowicz zdecydowała się ujawnić zaskakujące fakty ze swojego życia. A myśleliśmy, że wiemy o niej wszystko

O tym się mówi: Mariola Bruk zdemaskowała uczestników programu "Sanatorium miłości". "Niektórzy udają parę, choć faktycznie nią nie są"