Jak podaje portal "O2", zasiłek pogrzebowy od wielu lat nie uległ zmianie, co w dobie rosnących cen sprawia, że coraz trudniej jest pokryć nim koszty pogrzebu zmarłych bliskich. Politycy wychodząc na przeciw oczekiwaniom obywateli rozważają zmiany w wysokości zasiłku pogrzebowego.

Czy zasiłek pogrzebowy ulegnie podniesieniu?

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i ma stanowić rekompensatę kosztów, jakie bliscy musieli ponieść w związku z pochówkiem zmarłego. Ostatni raz wysokość tego świadczenia uległa zmianie ponad dekadę temu (dokładnie 1 marca 2011 roku).

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że w tym czasie ceny pochówku podskoczyły do góry. W ostatnich latach na ceny pogrzebów duży wpływ miała pandemia koronawirusa, a potem rosnąca inflacja. Stąd też coraz więcej polityków przekonuje, że niezbędne jest pochylenie się nad tym problemem i podniesienie wysokości zasiłku.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Poselska interpelacja

"Do dziś mimo znacznego wzrostu wynagrodzeń i cen usług zasiłek jest utrzymywany na niezmienionym poziomie" - wskazują politycy w interpelacji poselskiej, którzy postulują waloryzację zasiłku pogrzebowego. Dodali, że obecne 4 tys. zł nie jest w stanie pokryć kosztów związanych nawet z najskromniejszym pochówkiem.

We wspomnianej interpelacji posłowie pytają, czy jest szansa na to, że wysokość zasiłku zostanie podniesiona, bo wielu najuboższych Polaków musi się zadłużać, aby pochować swoich najbliższych.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna

Stanisław Szwed z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował, że ministerstwo prowadzi obecnie analizy w zakresie tego zagadnienia. Mają one na celu ustalenie kwoty zasiłku, która z jednej strony odpowiadałaby potrzebom bliskich osób zmarłych, z drugiej zaś uwzględniała możliwości finansowe ZUS-u i budżetu państwa.

Myślicie, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać podniesienia wysokości zasiłku pogrzebowego?

To też może cię zainteresować: Antek Królikowski kieruje mocne oskarżenia pod adresem Joanny Opozdy. Co zarzuca swojej żonie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Obecny w studiu "Pytania na śnidanie" gość, potrzebował pomocy. Małgorzata Opczowska zdecydowała się jej udzielić. To, co stało się potem, zaskakuje

O tym się mówi: Jedna z sieci handlowych zdecydowała się na wprowadzenie limitu. Wchodzi w życie 20 lipca. Czego dokładnie dotyczy