Jak przypomina portal "O2", ryby stanowią źródło wielu cennych dla organizmu substancji, dlatego warto je włączać do naszego jadłospisu jak najczęściej. Do wyboru mamy ryby świeże, mrożone i wędzone. Wiele osób zastanawia się, czy te ostatnie są naprawdę zdrowe?

Wędzone ryby zdrowe czy nie?

Wędzenie jest jednym ze sposobów konserwowania żywności, którą stosuje się do mięsa, serów, a także ryb. Wędzone produkty mają wielu zwolenników, dzięki niepowtarzalnemu smakowi i aromatowi. Są one w dużej mierze uzależnione od tego, jakie drewno zostanie użyte w procesie wędzenia.

Najczęściej w procesie wędzenia ryb wykorzystuje się drewno brzozowe, bukowe, jesionowe, a także z drzew owocowych (jabłoni, śliwy i gruszy). Choć wędzone ryby wielu osobom smakują, warto jeść je z rozsądkiem i wybierać te, które oznaczone są znakiem gwarantującym jakość "GMP".

Wędzone ryby/YouTube @Kuchnia TomToma
Wędzone ryby/YouTube @Kuchnia TomToma
Wędzone ryby/YouTube @Kuchnia TomToma

Makrela - królowa wędzonych ryb

W wędzonej makreli znajdziemy wiele cennych dla naszego zdrowia substancji. W mięsie tej tłustej ryby znajdują się kwasy omega-3 i omega-6, dzięki którym możemy obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie. Dzięki obecności selenu, makrela wykazuje działanie antyoksydacyjne, wspomaga układ immunologiczny, a także działa antyrakowo.

W makreli znajdziemy też szereg witamin, w tym A, B, D i E. Niestety obecne są w niej puryny, których nadmiar może prowadzić do rozwinięcia się artretyzmu, a także rakotwórczy benzopiren.

Warto też ograniczyć spożycie wędzonej flądry, w której mięsie gromadzi się rtęć. Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie wyeliminować je całkowicie z naszej diety? Oczywiście, że nie! Zjedzona raz na jakiś czas wędzona ryba z pewnością nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Częściej jednak należy sięgać po świeże ryby.

A wy, należycie do grona wielbicieli wędzonych ryb?

To też może cię zainteresować: Kobieta schyliła się po banknot. Chwilę później z jej ciałem zaczęło dziać się coś niepokojącego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dzięki tym prostym zasadom, powojniki w twoim ogrodzie będą zachwycać. Jak prawidłowo uprawiać roślinę

O tym się mówi: Słowa Lecha Wałęsy dotarły na Kreml. Głos w sprawie zabrał rzecznik Władimira Putina