Oficjalnie rosyjskie siły zbrojne wstrzymały zmierzanie do zajęcia terytorium Ukrainy. Ale w minionych dniach nasiliły się przypadkowe napaści na rejony cywilne, atakami przy użyciu samolotów bojowych, artylerii i pocisków.

Strajki przerażały, okaleczały i zabijały zarówno mieszkańców, jak i żołnierzy ukraińskich. Ukraińscy urzędnicy oświadczyli wczoraj, że w ciągu minionych 24 godzin w wyniku rosyjskich strajków zginęło co najmniej ośmiu cywilów.

Rosja nie daje za wygraną?

We wschodnim obwodzie donieckim zostało zaatakowanych co najmniej 10 miast i miasteczek, a dwie osoby zginęły, co sprawiło, że liczba cywilów w prowincji wzrosła do prawie 600 od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Chociaż jej siły są poważnie zmniejszone, Rosja nie jest nawet blisko sfinalizowania ataku na Ukrainę. Ukraińcy i zachodni analitycy mniemają, że w najbliższym czasie prezydent Rosji Władimir Putin zakomenderuje nową ofensywę, by podbić inne, należące do Ukrainy terytoria w Doniecku.

Cytując: Wołodymyr Zełenski, ukraiński przywódca, kpił z pomysłu, że rosyjskie ataki ustały. „Wielu mówiło o rzekomej »pauzie operacyjnej« w działaniach okupantów w Donbasie i innych częściach Ukrainy” – powiedział. „Trzydzieści cztery naloty rosyjskich samolotów w ciągu ostatniego dnia to odpowiedź dla wszystkich, którzy wymyślili tę »przerwę«”. Idź głębiej: po każdym ataku na cel cywilny Rosja zaprzecza lub odrzuca odpowiedzialność.

Siły rosyjskie rozpaczliwie potrzebują nowych żołnierzy. Już teraz rząd wykorzystuje to, co niektórzy analitycy nazywają „potajemną mobilizacją”, aby sprowadzić nowych rekrutów bez uciekania się do ryzykownego politycznie projektu narodowego. „Rosja ma problem z rekrutacją i mobilizacją” – powiedział Kamil Galejew, analityk specjalizujący się w Rosji. „Zasadniczo desperacko jest zdobyć więcej mężczyzn za pomocą wszelkich możliwych środków”.

Podsumowując: w Czasiv Yar: Już 34 zabitych i 9 rannych. To dalsze grzbiety blokad bagatopowerkiwki w pobliżu miasta Chasiv Yar. Wśród zabitych - jedno dziecko.

O tym się mówi: Ciąg dalszy afery z udziałem Tomasza Lisa. Nowe informacje ujrzały światło dzienne

Zerknij: Jarosław Kaczyński śpieszył się na mszę świętą. Czy limuzyna prezesa złamała przepisy