Józef Stanisław Tischner, działał pod pseudonimami „Wawrzek Chowaniec”, „Molinista”, „Józek Szkolny”, „Jegomość Józek”. Na świat przyszedł 12 marca 1931 w Starym Sączu, zmarł 28 czerwca 2000 w Krakowie.

Donald Tusk z nostalgią wspomina czasy działalności ks. Józefa Tischnera

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez kino.klasyka (@kino.klasyka)

Był polskim prezbiterem katolickim i filozofem, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, Kawalerem Orderu Orła Białego. W 1980 roku rozszerzył swoją działalność publiczną.

Jego październikowe kazanie wygłoszone na Wawelu podczas mszy dla szefów związków zawodowych zapoczątkowało serię treści drukowanych w „Tygodniku Powszechnym” i opublikowanych potem jako Etyka Solidarności w 1981 roku. Przedstawiał w nich rozmyślania nad moralnym aspektem tamtych wydarzeń. To spowodowało, że zaczęto go uznawać masowo za kapelana „Solidarności”.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rafał (@rafal_wawa)

"Solidarność to jeden drugiego ciężary noście, najgłębsza solidarność jest solidarnością sumień" - brzmiały słowa ks. Tischnera.

Donald Tusk przypomniał moment spotkania z księdzem Tischnerem, podczas którego panowie wymienili się poglądami dotyczącymi polityki. Ks.Józef Tischner był wówczas uznawany za kapelana Solidarności.

"Wszystko, co mówił, nadawało znaczenie tym słowom, które dziś są już tylko sloganami" – wspomniał przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Według polityka następne pokolenie młodych już dojrzało do kwestii najpoważniejszych, lecz nie każdy to zauważył.

O tym się mówi: Filip Chajzer szczerze o relacji z ojcem i synkiem. Było dużo do nadrobienia

Zerknij: Lewandowscy i Paulina Krupińska zawitali na wesele przyjaciół. Gwiazda jako jedyna na imprezie pojawiła się sama! Co z Sebastianem Karpielem-Bułecką