Trwa gorący sezon na czereśnie i truskawki z rodzimych, polskich upraw. Są pyszne i chętnie zjadane najlepiej prosto z drzewa. Choć ostatnimi czasy wciąż ich cena jest osławiona swą wysokością, warto mieć je na uwadze, gdyż nie tylko owoc ma wiele dobroci w sobie, lecz również jego ogonek, który po wysuszeniu idealnie nadaje się do zaparzenia zdrowotnej herbatki.

Jednak nad czereśniami, podobnie jak nad wiśniami wisi ponura chmura w postaci much owocówek, które składają w owocach jaja, by później wykluły się z nich znienawidzone przez nas larwy.

Nie wyrzucaj robaczywych owoców czereśni, wiśni, czy śliwki. Jest sposób na pozbycie się niechcianych lokatorów

Czerwie, które pustoszą nasze czereśnie to larwy muszki owocowej. Owady lecą na czereśnie w żółtym etapie dojrzewania, a każda składa jedno jajko, z którego wykluwa się potem larwa wewnątrz owocu.

Sporą część tych latających szkodników można schwytać na pułapki na czerwie wiśniowe. Powinno to znacznie ograniczyć inwazję i stratę owoców. Jest również możliwość pozbycia się ich dokumentnie, zasadzając w ogrodzie odmiany wiśni wcześnie dojrzewające.

Chodzi o okres dojrzewania w pierwszym i drugim tygodniu czereśni, wypadającym w przybliżeniu między końcem maja a połową czerwca. Owoce te dojrzewają do stadium żółtego, kiedy muszka owocowa nie jest jeszcze aktywna.

Co, jeśli mamy klasyczne odmiany czereśni, albo kupimy te pyszne owoce od hodowcy z uprawy ekologicznej i znajdziemy w ich wnętrzu białe larwy? Należy je wszystkie wyrzucić?

Na szczęście nie ma takiej potrzeby, dopóki owoce nie zepsują się, gdyż odchody larw nie są dla naszego organizmu szkodliwe. Wystarczy wówczas usunąć ze wszystkich owoców ogonki, aby dać robaczkom drogę ucieczki, zanurzyć owoce w wodzie na kilkanaście minut, aby larwy opuściły je z braku tlenu, którego mimo wszystko potrzebują do przetrwania.

O tym się mówi: Karol Strasburger zabrał głos w sprawie medialnych doniesień na temat jego wyglądu. O co poszło

Zerknij: Bronisław Komorowski zdradził swój sekret. Jego odpowiedz jest zadziwiająca