Wędrujesz po krzakach w parku i nieoczekiwanie widzisz maleńkie szare stworzenie wślizgujące się w opadłe liście. Na początku możesz rozważyć, że to gryzoń, ale ta szalona kula energii to w rzeczywistości ryjówka.

Ryjówki paraliżują żywą zdobycz i zabierają do spiżarni na "czarną godzinę"

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @ekozeszyt

Ryjówki mogą wydawać się małe i szare, ale są jednym z najbardziej żarłocznych drapieżnych ssaków na świecie. Są liczne i szeroko rozpowszechnione, występują na pięciu kontynentach w różnych gniazdach.

Pozornie wiele z tych gatunków wygląda porównywalnie, większość ma szpiczaste pyski, aerodynamiczne ciało i szarawe ubarwienie. Ale uwidaczniają rozmaitość zachowań. Mimo że są powszechne, niewiele osób je widzi, a mniej zna ich szalone nawyki i zdolności.

Mają wysoki metabolizm, co oznacza, że ​​muszą jeść. Dużo. Życie ryjówki to nieustanne wypatrywanie zdobyczy. Mnóstwo gatunków musi każdego dnia spożywać pożywienie odpowiadające ich masie ciała.

Jeśli ryjówka nie zje w ciągu kilku godzin, ginie. Ta ciągła konieczność jedzenia doprowadziła do pewnych naprawdę dziwacznych, a nawet niepokojących zachowań. Możesz spędzić zbyt dużo czasu na YouTube, lustrując filmy, na których ryjówki atakują myszy, skorpiony, węże i inne większe stworzenia. Te starcia ryjówka zwycięża. Dzieje się tak, ponieważ wiele gatunków ryjówek jest jadowitych.

Badania wykazały, że pojedyncza ryjówka przechowuje odpowiednio dużo jadu, by odebrać życie 200 myszom. Na szczęście ugryzienie nie jest dla człowieka śmiertelne, choć ponoć jest bardzo bolesne. Warto zatem docenić fakt, że Matka Natura nie stworzyła ich większych.

O tym się mówi: Julia Wieniawa jeździ własnym, nowym samochodem. To nie umknęło uwadze mediów

Zerknij: Włodzimierz Lubański opowiedział o tym, jak wygląda teraz jego życie. "Nikt z nas nie wiedział, że na stare lata zapłaci się za karierę bólami"