Wedle amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków ekologiczne truskawki sprzedawane w sklepach w całych Stanach Zjednoczonych powiązano z wybuchem zapalenia wątroby typu A. W Kalifornii, Minnesocie i Północnej Dakocie zakomunikowano łącznie 17 przypadków zapalenia wątroby typu A, w tym 12 potrzebujących hospitalizacji.

Ekologiczne truskawki winne zakażeniom?

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rūtų daržas (@rutudarzas)

Przykłady są zespolone z FreshKampo, a świeże organiczne truskawki marki HEB były sprzedawane u kilku zbywców detalicznych w całym kraju, w tym Aldi, HEB, Kroger, Safeway, Sprouts Farmers Market, Trader Joe's, Walmart, Weis Markets i WinCo Foods.

Truskawki, jakich dotyczy problem, zostały kupione 5 marca i 25 kwietnia, a ich okres zdatności do spożycia upłynął. Jednak ludzie mogli nabyć owoce i zamrozić, a jeśli tak, to zaleca się ich pozbyć.

Jakie są objawy zapalenia wątroby typu A? Schorzenie po ekspozycji zazwyczaj występuje w ciągu 15 do 50 dni po kontakcie z krwią lub śliną osoby zakażonej, lub spożyciu skażonej żywności, lub wody. Objawy to zmęczenie, nudności, wymioty, ból brzucha, żółtaczka, ciemny mocz i blady stolec. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci poniżej 6 roku życia, zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A może przebiegać bezobjawowo.

Większość osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu A zwykle w pełni zdrowieje w ciągu jednego do dwóch tygodni, jednak w jednostkowych przypadkach może stać się przewlekła i powodować wracające infekcje.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu A może doprowadzać do alarmujących kłopotów zdrowotnych, w tym niewydolności wątroby i śmierci. Osoby, które doznają objawów, powinny skontaktować się ze swoim lekarzem.

O tym się mówi: IMGW wydaje ostrzeżenie na weekend. Kto może się spodziewać burzy i gradobicia

Zerknij: W tym roku seniorzy również dostaną wypłatę czternastej emerytury. Wiadomo, kiedy to nastąpi, czy jednak na pewno tak się stanie. W tle strajk w ZUS