Jak podaje portal "Interia", każdy, kto ma ogród doskonale wie, jak obecność ślimaków może uprzykrzyć życie. W sklepach znajdziemy wiele preparatów chemicznych, które szybko mogą uporać się z problemem, ale wiele osób obawia się, że mogą przy tym ucierpieć uprawiane rośliny czy warzywa. Jak można się pozbyć ślimaków w prosty i ekologiczny sposób?

Skorupki z jajk

Nie jest tajemnicą, że skorupki jajek mają wiele zastosowań i wyrzucanie ich do kosza jest sporym błędem. Aby odstraszyć ślimaki od roślin, warto rozyspać wokół nich pokruszone skorupki jaj. Przejście przez ostre krawędzie skorup będzie dla nich bardzo trudne. Warto pamiętać, żeby nie pozostawiać ślimakom żadnego wolnego miejsca.

Zastosowanie skorupek jajek ma jeszcze jeden plus. Wysoka zawartość wapnia w skorupkach korzystnie będzie wpływał na rośliny, które potrzebują tego składnika do prawidłowego wzrostu (mowa tu między innymi o pomidorach, ogórkach, cukinii).

Ślimaki / YouTube: brygada MIN
Ślimaki / YouTube: brygada MIN
Ślimaki/YouTube @brygadaMin

Podobnie mogą zadziałać rownież igły sosnowe, żwir, kora, popiół, a także trociny.

Rośliny na pomoc

Do ochrony przed ślimakami można wykorzystać także rośliny, za którymi ślimaki nie przepadają. Szczególnie pomocne mogą okazać się majeranek, macierzanka i mydlnicę lekarską. Dobrze sprawdzi się także rumianek, cząber, gorczyca, cebula, czosnek lub szałwia.

Możemy również skorzystać z dostępnych w sklepach ogrodniczych specjalnych odmian roślin, które nie skuszą ślimaków, jak choćby odporna kapusta czerwona, a także pozbawione zapachu aksamitki.

Ślimaki/YouTube @Zielone Pogotowie
Ślimaki/YouTube @Zielone Pogotowie
Ślimaki/YouTube @Zielone Pogotowie

A wy, jakie macie sposoby na pozbycie się z ogrodu ślimaków?

To też możę cię zaintersować: Magda Gessler nie wytrzymała! Ostatnie wydarzenia sprowokowały restauratorkę do działania. To było zdecydowanie za wiele dla gwiazdy. Co się dzieje

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy to już naprawdę koniec „Świata według Kiepskich”. Nina Terentiew komentuje decyzję Polsatu. Co dalej z kultowym sitcomem oraz jego aktorami

O tym się mówi: Nad Polskę nadciągnął niż, który przyniesie pogorszenie pogody. Co zapowiadają najnowsze prognozy