Jak podaje portal "O2", na dużym obszarze kraju mamy do czynienia z suszą, co sprzyja występowaniu niebezpiecznych pożarów. Okazuje się, że nie jest to jedyne, czego powinniśmy się obawiać. Na co jeszcze musimy się przygotować?

Niebezpieczna susza

Eksperci nie mają wątpliwości, że sytuacja hydrologiczna w naszym kraju jest wyjątkowo trudna. Praktycznie w całej Polsce mamy do czynienia ze skrajnie niskim poziomem wody w glebie - nasycenie nią w wielu miejscach jest nie przekracza nawet 30 procent. To znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia pożarów.

Eksperci alarmują, od 7 lat nieprzerwanie notujemy latem w naszym kraju suszę. Sytuacja drastycznie się zmieniła, bo w ostatnich dekadach XX wieku, taka sytuacja zdarzała się raz na kilka lat. Susza znacząco wpływa na jakość i wysokość plonów, a to ma bezpośrednie przełożenie na ceny produktów w sklepach.

Susza/YouTube @Kutno TV

Burze piaskowe

Susza przyczynia się również do powstawania burz piaskowych. Na własnej skórze doświadczyli ich w ostatnim czasie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, a konkretnie miejscowości Eugeniów (okolice Ostrowca Świętokrzyskiego).

Specjaliści wskazują, że samo zjawisko już wcześniej występowało w Polsce, choć nie z tak dużą częstotliwością, jak ma to miejsce obecnie. Jest to sytuacja, która mocno niepokoi naukowców. Ich negatywne skutki odczuwają przede wszystkim rolnicy. W trakcie burz piaskowych dochodzi do "wywiania" cennej gleby, a także do uszkodzenia rosnących w niej roślin. To może wpływać na ilość i jakość zbiorów.

Mieliście do czynienia z podobnym zjawiskiem?

To też może cię zainteresować: Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje konsumentów. Popularny produkt masowo wycofywany ze sklepów. Wykryto w nim bardzo szkodliwą dla zdrowia bakterię

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Prezydent Ukrainy przeżył kilka zamachów. Czy jest plan na zachowanie ciągłości rządu

O tym się mówi: Nowe informacje o Bartłomieju Misiewiczu. Były rzecznik MON zatrzymany poza Polską! Policja złapała go w ostatnim momencie. Na jaw wyszły szczegóły