Urodzony w Gdańsku w 1988 roku polski podróżnik i społeczny działacz Jan Mela zdobył rozgłos, dzięki osiągnięciom związanym ze zdobyciem w jednym roku dwóch biegunów mając zaledwie 15 lat. Nie to jednak wzbudziło sensację w przestrzeni publicznej, gdyż Jan Mela dokonał tego wszystkiego, będąc osobą niepełnosprawną.

Niepełnosprawny Janek musiał stawić czoła ostracyzmowi

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez idmjp2 (@idmjp2)

Jego niepełnosprawność jest wynikiem tragicznego wypadku, jaki miał miejsce 24 lipca 2002 roku, gdy jako 14-letni chłopiec wszedł do niezabezpieczonego budynku transformatorowni. Nastoletni Janek dotknął niezabezpieczonych przewodów, w wyniku czego doznał porażenia prądem, a w dalszym etapie amputowano mu lewe podudzie oraz prawe przedramię.

Rodzice nastolatka żądali w jego imieniu od koncernu energetycznego Energa zadośćuczynienia, a także pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji syna w kwocie 300 000 zł. Sąd jednak na podstawie opinii biegłych podjął decyzję o przyznaniu chłopcu przeszło 230 000 zł odszkodowania oraz miesięcznej renty, a koncern energetyczny został obarczony winą za zaniedbanie czynności zabezpieczających budynek stacji transformatorowej, który był otwarty.

Uznano, że chłopiec w tym wieku powinien znać już podstawy zasad bezpieczeństwa w związku z urządzeniami pod wysokim napięciem. W jednym z wywiadów Jan Mela przyznał, że w trakcie brania udziału w drugim sezonie programu "Taniec z Gwiazdami" w 2014 roku przeszedł bardzo trudne chwile, zmagając się z falą hejtu i krytyki ze strony widzów i internautów ze względu na jego obecny wygląd.

Jego uczestnictwo w tanecznym show trwało od 5 września do 24 października 2014 roku, a partnerowała mu wówczas Magdalena Soszyńska, z którą opuścił program w ósmym odcinku, plasując się tym samym na piątym miejscu.

Teraz mężczyzna jest w stanie spokojnie mówić o swoich przeżyciach, gdyż rodzina, jaką stworzył z żoną Magdaleną, nie krytykuje go za wygląd i niepełnosprawność.

O tym się mówi: Oliwia Bieniuk w sesji zdjęciowej zrobiła furorę. Bardzo przypomina Annę Przybylską

Zerknij: Ceny komunijnych tortów Magdy Gessler przyprawiają o zawrót głowy! Restauratorka zadbała o to, by ich jakość była jak najwyższa. Ile trzeba zapłacić